Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Exista document oficial, emis in 2012 (nu discutii si ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Exista document oficial, emis in 2012 (nu discutii si promisiuni, d-astea sunt f multe) care suspenda regularizarea pensiilor militare?

In camera deputatilor s-a votat cu vot majoritar (in 14 iunie 2012) un proiect de modificare a OUG nr.1 din 2011 care proiect, prevede asa ceva.
Se refera la amnistia fiscala fata de pensionarii militari care, in urma micsorarii pensiilor militare ca rezultat al recalcularii, ar fi primit in 2011, chipurile niste bani necuveniti. Bani pe care, casele de pensii sectoriale ii vor inapoi de la pensionarii militari, adica asazisa regularizare.
In afara unor declaratii binevoitoare ale USL, ale generalului ministru Dobritoiu, etc.... cum ca vor rezolva indiscutabil chestia asta, in afara unor proiecte de amendamente si de lege care sa repare aceasta a II-a taiere de pensii militare, in afara de aceste vorbe, stie cineva daca s-a emis totusi un act oficial in aceasta problema ?
Va multumesc.
In M.O. 457/2012 a aparut:

LEGE nr. 112 din 07.04.2012
pentru modificarea și completarea art. 7 din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 1/2011 privind stabilirea unor măsuri în domeniul pensiilor acordate beneficiarilor proveniți din sistemul de apărare, ordine publică și siguranță națională

Art. Unic - Articolul 7 din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 1/2011 privind stabilirea unor măsuri în domeniul pensiilor acordate beneficiarilor proveniți din sistemul de apărare, ordine publică și siguranță națională, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 81 din 31 ianuarie 2011, aprobată prin Legea nr. 165/2011, se modifică și se completează după cum urmează:

1. Alineatul (2) se modifică și va avea următorul cuprins: „(2) Sumele de plată se achită până cel târziu la data de 31 decembrie 2012.”

2. După alineatul (2) se introduce un nou alineat, alineatul (3), cu următorul cuprins:
„(3) În situația în care prin regularizarea pensiei prevăzute la alin. (1) rezultă sume de recuperat pentru perioada 1 ianuarie 2011-31 decembrie 2011, acestea nu se recuperează, indiferent dacă au fost sau nu emise decizii în acest sens.”
Onorate Domnule Tudor Valeriu,
Dupa stiinta mea, proiectul de modificare a OuG nr.1/2011 adoptat de catre
Camera Deputatilor la 14 iunie 2012 se situeaza la aceasta data in etapa de promulgare de catre Presedintele Romaniei, solutionare care, probabil, va schimba datele ''problemei'' de revizuire a pensiilor militare.
Important este aplicarea corecta a HG 1294/2001,cu modificarile si completarile ulterioare la care face referire L. 119/2010, L.263/2010 si OuG 1/2011
In M. Of. Partea I nr. 457 din 6 iulie 2012 a aparut Legea nr. 112 din 4 iulie 2012 pentru modificarea si completarea art. 7 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 1/2011 privind stabilirea unor masuri in domeniul pensiilor acordate beneficiarilor proveniti din sistemul de aparare, ordine publica si siguranta nationala.

In acelasi M. Of. apare si Decretul nr. 461 din 2012 privind promulgarea Legii pentru modificarea si completarea art. 7 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 1/2011 privind stabilirea unor masuri in domeniul pensiilor acordate beneficiarilor proveniti din sistemul de aparare, ordine publica si siguranta nationala.
eraz:

Nici o lege nu apara in M.O. daca nu este promulgata.
Este corect, iar exprimarea mea, partial eronata, s-a datorat inversarii datelor calendaristice (ziua, luna) de aparitie a M.Of. 457/2012 existenta pe aceasta pagina.