Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... actiuni la societate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

actiuni la societate

Buna ziua,
pe scurt...tatal a avut actiuni la firma unde a lucrat, intre timp a decedat, firma a vandut una din cladiri+teren dar nu am fost anuntati. Mama unica mostenitoare a facut succesiune si pt actiuni si cand a fost la sediul firmei a aflat ca a fost vanduta acea cladire si terenul (firma avea doua sedii) si i sa spus ca atunci cand se va vinde si a doua cladire plus un alt teren (nu mai au activitate) se vor acumula banii. Nu mi se pare normal altii au luat banii de la prima vanzare si noi...ce se poate face?
Multumesc
Un prim pas, in opinia mea, este sa verificati existenta unei hotarari a adunarii generale a actionarilor prin care s-a hotarat vinderea acelor active si repartizarea catre actionari a sumelor obtinute din vanzare. Este important de vazut daca s-a procedat in conformitate cu prevederile statutare si / sau legale.