Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... cladire pe terenul meu
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

cladire pe terenul meu

buna ziua
Sunt intr-o situatie bizara, poate are cineva un sfat: pe terenul meu exista o cladire a unei firme care a intrat in insolventa si a fost radiata. Ce fac eu cu cladirea? A cui este?
mergeti la primarie, cei de acolo, in mod cert au emis autorizatie ...astfel veti afla cine.....
ulterior actiune in evacuare, executare silita...demolare...
Dvs. sunteţi proprietarul terenului , iar construcţia aparţine firmei . Aceasta presupunând că acea clădire a fost construită cu acordul dvs. şi că nu este vorba despre un constructor de rea credinţă. Există situaţii în care proprietarul terenului devine, prin accesiune , şi proprietarul clădirii existente pe teren.
Depinde deci cum stau lucrurile . Momentan firma alfată în insolvenţă ar putea avea nişte creditori care să urmărească silit clădirea, iar aceasta să fie vândută la licitaţie .
Scuzati-ma, dar cand s-a construit cladirea pe terenul d-voastra, d-voastra nu vi s-a cerut acordul? Ce acte de proprietate aveti pe teren?
Sau cand ati devenit proprietar al terenului cladirea se afla acolo sau nu? Si in ce an a fost radiata societatea?
ContSters259670, utilizator
oy...omul asta spune ca proprietarul e radiat..si nu are nici cu cine se intelege ..nici cu cine sta in contradictoriu in proces
Aham...păi atunci , Ben, poate vii şi cu un răspuns , care să ne calrifice B-)
Dar ce presupune faptul că societatea este radiată, clădirile şi alte bunuri nu mai au stăpân? Ce se întâmplă cu aceste bunuri , dacă nu au fost valorificate de creditori?Trec în proprietatea cui? A persoanelor fizice care înfiinţaseră societatea, adică a patronilor, acţionarilor? Fiindcă ar fi puţin probabil să revină proprietarului terenului pe care se află, în lipsa unei convenţii sua a unei dispoziţii a legii, sau a vreunui alt motiv legitim ...
Ana Cristina Margu Birou de mediator , Mediator