Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... sporul de vechime
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

sporul de vechime

exista obligativitatea platii unui spor de vechime la societatile private?
daca da ,cat este in procente?
Daca la nivelul unitatii exista un contract colectiv de munca se va aplica sporul de vechime prevazut in acesta.
Daca nu exista CCM la nivel de unitate se aplica sporul prevazut in CCMN pe anii 2007-2010:
ART.41. - (1) Partile contractante sunt de acord ca in perioada urmatoare sa actioneze
pentru includerea unor sporuri in salariul de baza, care sa reprezinte retributia pentru
munca prestata si conditiile de la locul de munca, astfel incat salariul de baza sa aiba
pondere majoritara in salariu.
(2) Sporurile se acorda numai la locurile de munca unde acestea nu sunt cuprinse in
salariul de baza.
(3) Sporurile minime ce se acorda in conditiile prezentului contract sunt:
a) pentru conditii deosebite de munca, grele, periculoase sau penibile, 10% din salariul
de baza;
b) pentru conditii nocive de munca, 10% din salariul minim negociat la nivel de unitate;
c) pentru orele suplimentare si pentru orele lucrate in zilele libere si in zilele de sarbatori
legale ce nu au fost compensate corespunzator cu ore libere platite se acorda un spor de
100% din salariul de baza;
d) pentru vechime in munca, minimum 5% pentru 3 ani vechime si maximum 25% la o
vechime de peste 20 de ani, din salariul de baza;

e) pentru lucrul in timpul noptii, 25% din salariul de baza;
f) pentru exercitarea si a unei alte functii se poate acorda un spor de pana la 50% din
salariul de baza al functiei inlocuite; cazurile in care se aplica aceasta prevedere si
cuantumul se vor stabili prin negocieri la contractele colective de munca la nivel de
ramura, grupuri de unitati sau unitati.
(4) Sporurile prevazute la alin.3, lit. a) si b) nu se includ in salariul de baza si nu se mai
acorda dupa normalizarea conditiilor de munca in conformitate cu dispozitiile art. 25 din
prezentul contract.
(5) Prin contractul colectiv de munca la nivel de ramura, grupuri de unitati si unitati pot fi
negociate si alte categorii de sporuri (spor de izolare, spor pentru folosirea unei limbi
straine, daca aceasta nu este cuprinsa in obligatiile postului etc.).
costi_smkr a scris:

exista obligativitatea platii unui spor de vechime la societatile private?
daca da ,cat este in procente?

Sporul de vechime se acorda numai la locurile de muncă unde acestea nu sunt cuprinse în salariul de bază.
In conditiile in care in c.i.m. sau in CCM nu se prevede ca acest spor este inclus in salariul de baza, atunci pentru vechime în muncă, se poate aplica un spor minimum de 5% pentru 3 ani vechime şi maximum de 25% la o vechime de peste 20 de ani, din salariul de bază.
In practica, procentul sporului de vechime variaza in funcţie de urmatoarele transe de vechime:
5% - intre 3 - 5 ani vechime in munca
10% - intre 5 - 10 ani vechime in munca
15% - intre 10- 15 ani vechime in munca
20% - intre 15- 20 ani vechime in munca 20%
25% - peste 20 ani vechime in munca
As dori sa stiu daca o soc privata (care nu are incheiat contract colectiv de munca la nivel de unitate) se considera parte contractanta a CCMUN . Adica te poate obliga cineva sa respecti un contract pe care nu l-ai semnat, la intocmirea si negocierea caruia nu ai participat , si poate cu care nu esti de acord din toate pct de vedere ? ?

Referitor la sporul de vechime in CCMUN se specifica :
ART.41. - (1) Partile contractante sunt de acord ca in perioada urmatoare sa actioneze pentru includerea unor sporuri in salariul de baza " ...printre care si acest spor de vechime .
Eu inteleg asa ‘sunt de acord sa actioneze pt includerea unor sporuri in salariul de baza “ adica vor face demersurile pentru a le include dar nu inseamna ce le vor si include, iar perioada urmatoare este relativa pentru mine inseamna in viitor adica in de ex peste 10 ani.=D> Iar acordul dat intr-o situatie nu cred ca inseamna si obligativitate (te mai si poti razgandi si nu e ilegal ). Daca era obligativitate trebuia sa se specifice clar ca partile contractante sun obligate, nu sa lase loc la interpretari lingvistice ale situatiei:P
Astept opinii ( eventual corectii) de la persoane calificate in domeniu daca se poate cu exemplificarea bazei legale care le sustine.
Clauzele contractelor colective de muncă produc efecte pentru toţi salariaţii încadraţi la toţi angajatorii din ţară, în cazul contractului colectiv de muncă la nivel naţional - art.241 alin.1 lit.d C.mun.

Clauzele contractelor colective de muncă produc efecte pentru toţi salariaţii încadraţi în toate unităţile din ţară, în cazul contractelor colective de muncă la nivel naţional - art.11 alin.1 lit.d din Legea nr.130/1996.

Tot referitor la sporul de vechime : sporul se acorda acolo unde nu este inclus in salariul de baza (art.41 alin.2 din CCMN) ... prin urmare, daca citati un articol din CCMN ar trebui citat tot articolul.
Daca in c.i.m. sau in c.c.m. pe unitate este prevazut ca sporul de vechime este inclus in salariul de baza, atunci acesta nu mai poate fi acordat la salariu. In caz contrar, consider ca se acorda acest spor daca nu este prevazut nicaieri ca este inclus in salariul de baza.