Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general declaratii iulie 2012
Discuție deschisă în Contabilitate în general

declaratii iulie 2012

buna ziua
am o microintreprindere neplatitoare de tva infiintata in 27 iunie 2012. mentionez ca nu am nici o inregistrare pe luna iunie in afar de cheltuielile de constituire si momentan nici un angajat
va rog mult sa imi spuneti ce declaratii trebuie sa depun si daca este obligatoriu sa obtin semnatura electronica daca depun declaratiile la ghiseu
multumesc mult
Buna seara,

Ca persoana juridica nou infiintata, daca ati optat pentru plata impozitului pe veniturile microintreprinderilor incepand cu primul an fiscal si nu aveti inca salariatii, sunteti platitoare de impozit pe profit de la data inregistrarii acestora la Registrul Comertului.

Calculul si plata impozitului pe veniturile microintreprinderilor se efectueaza trimestrial, pana la data de 25, inclusiv, a lunii urmatoare trimestrului pentru care se calculeaza impozitul.

Declaratia de impozit pe veniturile microintreprinderilor se depune pana la data de plata a impozitului.

G.M.
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
multumesc mult
deci nu am nici o declaratie de depus pana la 25 iulie?