Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... voluntariat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

voluntariat

Ce presupune voluntariatul? Trebuie sa respecte conditii de fond si forma, sa fie incheiat in forma scrisa in cazul unui voluntariat in casele de copii abandonati???
Conform prevederilor art. 2 lit. d din Legea voluntariatului modificată “ contractul de voluntariat este o convenţie cu titlu gratuit încheiată între o persoană fizică denumită voluntar şi o persoană juridică denumită organizaţie gazdă , în temeiul căreia prima persoană se obligă faţă de a doua să presteze o activitate de interes public fără a obţine o contraprestaţie materială”.
Prin activitatea de interes public se înţelege ( conform art. 2 lit. b din Legea nr.195/2001 ) activitatea desfăşurată potrivit legii în domenii , cum sunt: asistenţa şi serviciile sociale , protecţia drepturilor omului , medico-sanitar , cultural - artistic , educativ, de învăţământ, ştiinţific, umanitar, religios , filantropic, sportiv, de protecţie a mediului, social şi comunitar.

Legea nr.195/2001 , art. 8. - (1) Voluntariatul se desfasoara pe baza unui contract incheiat in forma scrisa, sub sanctiunea nulitatii absolute, intre voluntar si organizatia gazda, in conditii de libertate contractuala a partilor si cu respectarea dispozitiilor prezentei legi.