Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dreptul de preemtiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dreptul de preemtiune

In 2007 am incheiat un contract de arendare a unei parcele de pamint de 2,00 ha unei societati agricole pe o perioada de 6 ani . Acum in 2012 cu 1 an inainte de expirarea termenului de arendare vreau sa vind terenul altei societati agricole. Aceasta mi-a oferit un anumit pret printr-o notificare scrisa cu care am fost la arendas pentru al instiinta daca vrea sa cumpere pamantul respectiv. Dupa 30 de zile de la instiintare arendasul refuza sa-mi dea un raspuns scris fiind necesar la notariat .va rog sa-mi raspundeti ce pot fa ce in acest caz.
Daca nu aveati inscris in contract dreptul de preemtiune al arendasului, nu aveti obligatia de a-l notifica; singura categorie de terenuri in care se cere manifestarea optiunii vecinilor este ce al terenurilor forestiere (paduri) conform Codului silvic
dar daca arendasul refuza sa-mi dea un raspuns?