Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale se mai poate reveni la statutul de micro-intreprindere?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

se mai poate reveni la statutul de micro-intreprindere?

As vrea sa-mi lamuresc o problema legata de renuntarea si revenirea dupa o perioada la statutul de micro-intreprindere. Odata ce statutul de micro-intreprindere este pierdut, este posibil sa se revina la el? Care sunt conditiile in care se poate reveni la acest statut? Mentionez ca nu ma intereseaza forma de impozitare, ci doar statutul de micro-intreprindere.

Am o firma care functioneaza ca micro-intreprindere, cu un 1 angajat, platitoare de impozit pe venit (3%). din cate am inteles dupa incetarea contractului de munca a acestui angajat firma va pierde statutul de micro-intreprindere si va intra automat la impozitarea pe profit (16% din profit). Am inteles ca firma nu mai poate reveni niciodata la impozitarea pe venit de 3%. Dar firma mai poate reveni la statutul de micro-intreprindere, evident platitoare de impozit pe profit (16%)?

Ceea ce ma intereseaza cel mai mult sunt conditiile pe care trebuie sa le indeplineasca firma pentru ca in Martie 2010 sa fie considerata micro-intreprindere, indiferent de forma de impozitare? Stiti vreun link unde sa citesc despre modul de calcul al numarului de salariati al unei firme?

neaflo a scris:

As vrea sa-mi lamuresc o problema legata de renuntarea si revenirea dupa o perioada la statutul de micro-intreprindere. Odata ce statutul de micro-intreprindere este pierdut, este posibil sa se revina la el? Care sunt conditiile in care se poate reveni la acest statut? Mentionez ca nu ma intereseaza forma de impozitare, ci doar statutul de micro-intreprindere.

Am o firma care functioneaza ca micro-intreprindere, cu un 1 angajat, platitoare de impozit pe venit (3%). din cate am inteles dupa incetarea contractului de munca a acestui angajat firma va pierde statutul de micro-intreprindere si va intra automat la impozitarea pe profit (16% din profit). Am inteles ca firma nu mai poate reveni niciodata la impozitarea pe venit de 3%. Dar firma mai poate reveni la statutul de micro-intreprindere, evident platitoare de impozit pe profit (16%)?

Ceea ce ma intereseaza cel mai mult sunt conditiile pe care trebuie sa le indeplineasca firma pentru ca in Martie 2010 sa fie considerata micro-intreprindere, indiferent de forma de impozitare? Stiti vreun link unde sa citesc despre modul de calcul al numarului de salariati al unei firme?

Definiţia microîntreprinderii

În sensul prezentului titlu, o microîntreprindere este o persoană juridică română care îndeplineşte cumulativ următoarele condiţii, la data de 31 decembrie a anului fiscal precedent:

a) realizează venituri, altele decât cele din consultanţă şi management, în proporţie de peste 50% din veniturile totale;

b) are de la 1 până la 9 salariaţi inclusiv;

c) a realizat venituri care nu au depăşit echivalentul în lei a 100.000 euro;

d) capitalul social al persoanei juridice este deţinut de persoane, altele decât statul, autorităţile locale şi instituţiile publice

1. Numărul de salariaţi reprezintă numărul de persoane angajate cu contract individual de muncă, potrivit dispoziţiilor Codului muncii, indiferent de durata timpului de muncă, înscrise lunar în statele de plată şi/sau în registrul general de evidenţă a salariaţilor.

2. La analiza îndeplinirii condiţiei privind numărul de salariaţi nu se iau în considerare cazurile de încetare a raporturilor de muncă ca urmare a pensionării sau desfacerii contractului individual de muncă în urma săvârşirii unor acte care, potrivit legii, sunt sancţionate inclusiv prin acest mod. Pentru persoanele juridice care au un singur angajat care demisionează în cursul unei luni, condiţia prevăzută la art. 103 lit. b) din Codul fiscal se consideră îndeplinită dacă în cursul lunii următoare este angajat un alt salariat.

3. Pentru încadrarea în condiţia privind nivelul veniturilor realizate în anul precedent, se vor lua în calcul aceleaşi venituri care constituie baza impozabilă prevăzută la art. 108 din Codul fiscal, iar cursul de schimb pentru determinarea echivalentului în euro este cel de la închiderea aceluiaşi exerciţiu financiar.

3.1. Condiţia prevăzută la lit. a) a art. 103 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, care intră în vigoare la 1 ianuarie 2007, trebuie verificată pentru anul fiscal 2008 pe baza veniturilor realizate de contribuabili în anul fiscal 2007, cu excepţia situaţiei prevăzută la art. 1071 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare. Pentru anii fiscali următori condiţia va fi verificată pe baza veniturilor realizate în anul fiscal precedent. Încadrarea în categoria veniturilor din consultanţă şi management se efectuează prin analizarea contractelor încheiate.

4. La încadrarea în condiţia privind capitalul social, nu poate fi microîntreprindere persoana juridică română care are capitalul social deţinut de un acţionar sau asociat persoană juridică cu peste 250 de angajaţi.

Va multumesc pentru raspuns. Doar ca sa fiu sigur ca am inteles exact: Pentru o firma care pierde statutul de micro-intreprindere in 2009 este suficient sa indeplineasca conditiile de mai sus la 31.12.2009 (pt. indeplinirea punctului a - sa aiba un angajat incepand cu noiembrie sau decembrie 2009) pentru ca firma sa fie considerata micro-intreprindere in 2010. Nu va ma mai putea reveni la impozitul pe venit de 3%, dar va fi considerata micro-intreprindere, platitioare de impozit pe profit (16%). Este corect?
Da!
neaflo a scris:

Va multumesc pentru raspuns. Doar ca sa fiu sigur ca am inteles exact: Pentru o firma care pierde statutul de micro-intreprindere in 2009 este suficient sa indeplineasca conditiile de mai sus la 31.12.2009 (pt. indeplinirea punctului a - sa aiba un angajat incepand cu noiembrie sau decembrie 2009) pentru ca firma sa fie considerata micro-intreprindere in 2010. Nu va ma mai putea reveni la impozitul pe venit de 3%, dar va fi considerata micro-intreprindere, platitioare de impozit pe profit (16%). Este corect?

Nu, nu ai inteles tocmai bine.Statutul de microintreprindere odata pierdut, nu mai poate reveni.Daca in cursul anului ramane fara un salariat va trebui in 60 zile sa angajeze altul, altfel, ramane micro pana la sf anului, dar de anul urmator, intra pe 16%.
Daca nu a fost niciodata micro, poate trece la micro prin optiune, daca indeplineste conditiile necesare la 31.12.N, dar conditia angajarii unui salariat este tot de 60 zile de la infiintare.
>> Statutul de microintreprindere odata pierdut, nu mai poate reveni.
De unde rezulta acest lucru? Definitia intreprinderii de mai sus nu specifica absolut nimic referitor la asta. Sau este specificat de alte paragrafe?

De fapt statutul companiei dicteaza modalitatea de impozitare sau invers? Nefiind de specialitate, mi se pare logic ca statutul companiei sa dicteze criteriul de impozitare, de unde ar rezulta ca nu ar exista o restrictie pentru o firma sa-si recapete statutul de micro-intreprindere.

pana acum am primit un raspuns afirmativ si un negativ ... apreciez in continuare orice alte lamuriri ...

va multumesc!