Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Termen dezbatere succesiune fara taxe suplimentare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Termen dezbatere succesiune fara taxe suplimentare

Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti daca neinceperea dezbaterii succesiunii dupa moartea tatalui in maxim 6 luni are drept consecinta plata unor taxe suplimentare. In caz afirmativ, va rog sa-mi spuneti cam care ar fi valoarea acestora si unde se platesc.

Succesiunea se poate face numai la un notar din zona unde domicilia tatal meu sau la orice notar din alta localitate din tara?

Multumesc mult!
Nu se plateste impozit pe succesiune daca se dezbate in termen de maxim 6 luni.(acesta intervine in cazul unui termen de mai mult de 1 an ) Nu pot sa va comunic taxe, deoarece nu cunosc ce cuprinde masa succesorala, ce bunuri si in cazul bunurilor imobile, locatia. Ele se rapporteaza la grila notariala. Notarul la care se poate solicita dezbaterea succesorala este cel din localitatea unde a avut ultimul domiciliu defunctul.
În cazul în care nu dezbateți succesiunea în termen de 2 ANI (doi ani) de a deces, statul vă aplică un impozit penalizator de 1% din valoarea masei succesorale. Această taxă se plăteste si ea tot la notar.
În termen de 1 an de la deces (6 luni, daca a decedat inainte de 1 oct. 2011) aveti un termen de optiune succesorala, în care succesibilii trebuie să accepte sau să refuze mostenire.

Dezbaterea succesiunii se realizeaza la un birou notarial din localitatea unde defunctul a avut ultimul domiciliul.