Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Memoriu pentru grupa I de muncã
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Memoriu pentru grupa I de muncã

Doresc un model de memoriu pe care sa-l trimit Ministerului Muncii, Familiei si Protectiei Sociale, in vederea initierii, de catre acest minister, a unei Initiative Legislative sau Proiect de Lege, prin care sa se recunoasca si de catre actuala Lege a Pensiilor ( 263 / 2010 ) a fostei Grupe 1 de munca ( conditii grele date de fosta lege 219 / 2000 ) cu reducerea virstei de pensionare asa cum a fost data de Legea 19/2000 .

Cu multumiri C. T.
toma st, utilizator
Legea 380/2013 nu are norme tehnice de aplicare.
Proiectul este al legii 263/2010,nu al legii 380/2013.
Domnule Carp, Legea nr. 380/2013 nu are o existenţă de sine stătătoare. Ea este un act de modificare a Legii nr. 263/2010 şi, de la data intrării în vigoare, dispoziţiile ei se încorporează în cele ale Legii nr. 263/2010, identificându-se cu acestea. Asta înseamnă că Legea nr. 263/2010 şi Legea nr. 380/2013 sunt un tot unitar acum, iar noi discutăm întotdeauna despre prevederile Legii nr. 263/2010, cu modificările şi completările ulterioare. Am explicat pe larg aceste aspecte în discuţia de mai jos:
www.avocatnet.ro/content/for...

O eventuală modificare a normelor de aplicare a Legii nr. 263/2010 trebuie să aibă în vedere Legea nr. 263/2010 cu toate modificările ei, nu fără modificări. Link-ul pe care îl dă domnul viorelk nu este de pe un site oficial iar aşa zisul proiect este, de fapt, chiar HG nr. 257/2011. Eu nu înţeleg cum a apărut acolo data de 14.02.20104, dar în prezent nu am cunoştinţă de existenţa unui proiect de modificare a HG nr. 257/2011. Domnule viorelk, căutaţi pe site-ul Ministerului Muncii, nu pe site-uri obscure. Se sperie lumea fără motiv! :)
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Daca, nemultumit fiind, de cuantumul pensiei rezultat in urma calculului efectuat de catre Casa de Pensii, se face contestatie, si din aceasta contestatie rezulta o valoare mai mica a pensiei, va intreb, care suma ramine in plata ? Prima suma stabilita de catre Casa, sau cea rezultata in urma contestatiei, chiar daca e mai mica ca prima ? Va multumesc.
Rămâneţi în plată cu pensia mai mică. Casa Naţională de Pensii Publice, în urma contestaţiei, analizează sub toate aspectele deciziile de pensie emise de casele teritoriale de pensii contestate şi urmăreşte stabilirea corectă a drepturilor de pensie.
Multumesc!
Acum Legea 263/2010 nu este in contradictie cu normele? Ma refer la art.39 din Norme.Cum se aplica?