Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Privilegiul imobiliar si registrul de publicitate ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Privilegiul imobiliar si registrul de publicitate imobiliara al judecatoriei

Buna ziua,

In conditiile in care trebuie sa depun o cerere pentru inscrierea unui privilegiu imobiliar in favoarea asociatiei de proprietari si nu detin nr. cadastral al apartamentului respectiv cum trebuie sa procedez?
Va rog sa ma indrumati ce pasi trebuie facuti si unde trebuie sa merg? Registrul de publicitate imobiliara este in cadrul judecatoriei (sector 3 in acest caz) sau unde?
Va multumesc!
L.C.
In temeiul disp art 51*2 din legea nr 230/2007
Privilegiul se inscrie in registrul de publicitate imobiliara al judecatoriei ,la cererea presedintelui asociatiei de proprietari,pe baza extraselor de pe ultima lista de plata a cotelor de contributie din care rezulta suma datorata cu titlu de restanta
Multumesc Ynocentta!
Am citit articoul dar n-am numarul cadastral al apartamentelor pentru care vreau sa depun cererea si asta intrebam, cum se procedeaza in practica? Poate cineva care a facut procedura poate sa ma indrume in ideea sa nu bat drumurile pentru ca niciodata teoria nu s-a potrivit cu practica.
Apoi nu stiu unde sa ma duc, la judecatoria sector 3 sau unde?
L.C.
Pentru aflarea numarului cadastral mergeti la arhiva la BCPI si depuneti o cerere pentru consultarea registrului de imobile. Ar trebui sa fie un registru cu toate strazile/blocurile/apartamentele ( la Cluj este, nu stiu la Bucuresti) inscrise in C.F. Sa stiti doar adresa exacta inclusiv numarul de apartament. In registrul respectiv in dreptul apartamentului scrie si numarul topografic, cu conditia sa fie intabulat apartamentul.

Eventual sunati inainte si intrebati..
Amalia Dana Girbo, Expert cadastru autorizat ANCPI / OCPI
amaliag a scris:

Pentru aflarea numarului cadastral mergeti la arhiva la BCPI si depuneti o cerere pentru consultarea registrului de imobile.

Nu este obligatoriu ca apartamentul sau imobilul sa fie intabulate

mi-e teama ca va fi nevoie sa faceti un drum in Bd. Expozitiei nr 1 A - acolo e sediul Biroului de Carte Funciara si Publicitate Imobiliara (BCPI sector 3 ) - si sa intrebati acolo concret (cautati pe net alte date de contact). nu aveti treaba la judecatoria sector 3 din str. Ilfov.
La nr de tel date de ei (BCPI sector 3) si gasite pe net nimeni nu raspunde niciodata sau daca raspunde cineva nu va da un raspuns pertinent.
alternativa: consulati un notar, dansii contra cost cred ca pot rezolva problema. Intrebati, nu aveti nimic de pierdut