Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Privilegiu imobiliar
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Privilegiu imobiliar

Buna ziua, am gasit cateva discutii legate de subiect, dar nu sunt lamurit. Se poate obtine un extras de carte funciara colectiva pentru informare pentru intreg blocul? Care ar fi costurile si ce tip de cerere trebuie depusa(si unde - noi suntem in sectorul 6). Am gasit modelul pentru cererea individuala(unde cere si numarul cadastral..:() A depus cineva asa ceva? Ideea este ca si in cererea de instituire a privilegiului imobiliar se cer: nr. de carte funciara, nr. cadastral al
parcelei si actul juridic care justifica cererea: act de dobandire/constituire/radiere a unui drept real imobiliar. De unde pot obtine aceste data in afara de OCPI? De unde pot stii daca apartamentul x are sau nu are cadastru? Multumesc,
Pentru a afla daca apartamentul are carte funciara deschisa si cine figureaza ca proprietar, puteti sa apelati la OCPI direct sau printr-un birou notarial:
Cod PI 2.7.6. "Certificat privind identificarea numărului topografic/cadastral şi de carte funciară după numele/denumirea proprietarului
Serviciul include eliberarea unui certificat cu privire la identificarea numărului cadastral/topografic şi a numărului de carte funciară ale imobilelor după numele/denumirea proprietarului şi a altor date de identificare, la cererea persoanelor abilitate prin legi speciale să solicite aceste informaţii. Cererile prin care se solicită serviciul se depun la biroul de cadastru şi publicitate imobiliară." - Ordinul 39/2009 al MAI
Costa 100 lei si dureaza 7 zile lucratoare sau 500 lei si dureaza 2 zile lucratoare.

Succes!
ContSters267464, utilizator
Doar OCPI-ul furnizeaza aceste informatii (daca sunteti din jud. Constanta puteti sa va interesati si pe sait-ul lor). Fcaeti mai intai o adresa de informare (100 lei) si vedeti daca are CF deschisa. Daca nu are, inscrieti privilegiul in registrul de inscriptiuni si transcriptiuni.
deltady a scris:

De unde pot stii daca apartamentul x are sau nu are cadastru?

Numai OCPI poate furniza aceste detalii

Multumesc pentru raspunsuri. Exista o varianta prin care sa cerem acest cf de informare pentru toate apartamentele din bloc, ca sa stim macar care apartamente au si care nu...si sa nu platim 4000 Ron pentru asta? De fapt problema noastra pleaca de la faptul ca exista o mare fluctuatie de proprietari in bloc, si s-a cam pierdut urma lor...adica sunt apartamente la care nici nu mai stim cine e proprietar(am facut diverse actiuni de colectare a copiilor dupa contracte, dar....degeaba, tot cei vechi si responsabili au adus..:() . Apartamentele sunt inchiriate pe banda rulanta, iar chiriasii(restantieri) afirma ca platesc unui tertz/sau intr-un cont...si nu stiu datele proprietarului(normal..:)).
La ce se refera textul: Actul juridic care justifica cererea: act de dobandire/constituire/radiere a unui drept real imobiliar; din cererea de inscriere a privilegiului imobiliar? Trebuie ca asociatia sa aibe asa ceva, su e cererea tip, valabila si pentru banci, creditori, etc