Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... comision unpir
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

comision unpir

imi puteti spune va rog comisionul de 2% se aplica si pentru sumele obtinute in perioada de observatie. Ex. am intrat in insolventa in 2010 am mai lucrat pana in 2011 ruland sume semnificative de bani apoi am intrat in faliment si am incasat ce mai aveam de incasat. asupra caror sume se calculeaza 2% . dar onorariul variabil al lichidatorului?

multumesc anticipat
Statutul UNPIR (r1) din 29/09/2007, Republicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 678 din 06/10/2010:

Art. 91. - (1) Procentul de 2% colectat conform prevederilor art. 4 alin. (6) lit. c) din Legea nr. 85/2006, cu modificările şi completările ulterioare, se aplică oricărei sume încasate în contul debitoarei, după data deschiderii procedurii, aceasta fiind considerată sumă recuperată, şi se evidenţiază în raportul lunar. Prin excepţie, în cazul reorganizării procentul de 2% se aplică doar la sumele obţinute prin recuperări de creanţe sau prin vânzări de active.