Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Impiedicare de catre vecin a izolatiei termice a ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Impiedicare de catre vecin a izolatiei termice a locuintei

poate vecinul sa ma impiedice sa-mi izolez casa pe portiunea care este zid in curtea lor ?
Poate sa nu va permita accesul pe proprietatea lui. Daca nu va permite accesul, trebuie sa va adresati instantei cu o actiune pentru obligarea vecinului sa va permita accesul.
Da ,vecinul are acest drept a nu permite accesul in proprietate,mai ales in situatia in care zidul proprietattii dvs se afla in proprietatea sa
Eventuala hidroizolatie a peretelui ce apartine proprietattii dvs dar care se afla pozitionat in curtea vecinului ,ar conduce automat la micsorarea suprafetei proprietatii acestuia,realitate cu care nici dvs nu ati fi de acord
Daca nu puteti solutiona amiabil situatia,unica varianta ramane actiune in instanta,care insa nu va garanteaza obtinerea de solutie favorabila
limita de propietate este considerata la streasina casei nu la zid , atunci ar fi o diferenta de 60 cm pe care cu onor propietarul o plateste la impozitul pe casa si teren si de care se foloseste vecinul care se foloseste de zidul casei ca imprejmuire a propietati dansului