avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 229 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Impiedicare de catre vecin a izolatiei termice a ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Impiedicare de catre vecin a izolatiei termice a locuintei

poate vecinul sa ma impiedice sa-mi izolez casa pe portiunea care este zid in curtea lor ?
Cel mai recent răspuns: defcon , utilizator 13:38, 27 August 2012
Poate sa nu va permita accesul pe proprietatea lui. Daca nu va permite accesul, trebuie sa va adresati instantei cu o actiune pentru obligarea vecinului sa va permita accesul.
Da ,vecinul are acest drept a nu permite accesul in proprietate,mai ales in situatia in care zidul proprietattii dvs se afla in proprietatea sa
Eventuala hidroizolatie a peretelui ce apartine proprietattii dvs dar care se afla pozitionat in curtea vecinului ,ar conduce automat la micsorarea suprafetei proprietatii acestuia,realitate cu care nici dvs nu ati fi de acord
Daca nu puteti solutiona amiabil situatia,unica varianta ramane actiune in instanta,care insa nu va garanteaza obtinerea de solutie favorabila
limita de propietate este considerata la streasina casei nu la zid , atunci ar fi o diferenta de 60 cm pe care cu onor propietarul o plateste la impozitul pe casa si teren si de care se foloseste vecinul care se foloseste de zidul casei ca imprejmuire a propietati dansului

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna , 1. deoarece nu se poate altfel vrea sa execut personal ... lost1989 lost1989 Buna , 1. Deoarece nu se poate altfel vrea sa execut personal gardul pe limita de propietate ( grantuire, mejda) care sa fie mejda/grantuirea intre 2 ... (vezi toată discuția)
Litigiu hotar iulianirinel iulianirinel Ma numesc Tutunaru Iulian si am o casa in jud.Teleorman.Problema este urmatoarea: vecinul din fata are casa asezata pe hotar si as vrea sa stiu ce drepturi are ... (vezi toată discuția)
Dreptul la propietate !!!ma poate legea obliga sa intre vecinul pe propietatea mea???????? franicocom franicocom Buna ziua.Am si eu o intrebare. Am o casa batraneasca construita ca acum 40 de ani, NU este construita cu fata spre strada ci cu fata spre spatele casei ... (vezi toată discuția)