Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Despre ore in Cim
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Despre ore in Cim

Legat de nr de ore lucrate de bucatari, care sunt 3: ei lucreaza 2 zile cu 2 zile libere, 10 ore/zi si nu depasesc cele 40 de ore /saptamana.Cum se trece in cim timpul de lucru?cate ore?evident ei lucreaza si sambetele,cum le vin erandul la tura,dar sporul de sambata cum se trece?va multumesc.
In c.i.m. veti trece timp de munca - 8 ore/zi, inegal .. repartizarea facandu-se astfel :
I sapt : luni , marti - 10 ore.zi, miercuri, joi - liber, vineri, sambata - 10 ore.zi.
II- a sapt : duminica, luni - liber , marti, miercuri - 10 ore/zi , joi , vineri - liber, sambata , duminica - 10 ore/zi
etc. ... alternand doua zile lucrate cu doua zile libere ..

Sporul pentru munca in week-end il stabiliti prin negociere cu salariatul , el putand fi acordat fie in procent la salariul de baza , fie in cuantum fix.