Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu de maternitate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu de maternitate

Buna ziua,
Buna ziua, Sunt insarcinata in 6 luni si jumatate si data probabila a nasterii ar fi 13.12.2012. Am discutat cu medicul specialist si cu medicul de familie si am stabilit sa intru in concediu de maternitate pe 10.10.2012 adica cu 62 de zile inainte de nastere.

Intrebarea mea este urmatoare: Avand in vedere ca am risc de a naste prematur (problema medicala), daca voi naste inainte de 9 luni implinite(14.12.2012) inseamna ca voi pierde o parte din concediul de maternitate? sau se calculeaza 126 de zile de la 10.10.2012 indiferent cand nasc?
Cele 126 zile se vor calcula de la data de 10.10.2012 asa cum ati stabilit. Cele 126 zile pot fi impartite 63 zile inainte de nastere, 63 zile dupa nastere cu conditia sa va ramana minim 42 zile dupa nastere.
ART. 24 din OUG 158 DIN 2005 ACTUALIZATA
(1) Concediul pentru sarcină se acordă pe o perioadă de 63 de zile înainte de naştere, iar
concediul pentru lăuzie pe o perioadă de 63 de zile după naştere.
(2) Concediile pentru sarcină şi lăuzie se pot compensa între ele, în funcţie de recomandarea
medicului şi de opţiunea persoanei beneficiare, în aşa fel încât durata minimă obligatorie a
concediului de lăuzie să fie de 42 de zile calendaristice.
pentru georgettegan: prevederile legii le-am citit si eu, intrebare mea este daca depinde de o zi variabila precum data nasterii.
In calcul intra intotdeauna data probabila a nasterii,care este la dvs.14 decembrie si in functie de data preconizata ,durata totala normala a sarcinii dvs.exprimata in saptamani . Se tine seama ca post natal obligatoriu trebuie sa ramana cele 42 de zile de concediu.
Am inteles acest lucru, ce nu-mi este clar este : daca am optat pentru 63 de zile inainte si 63 de zile dupa 14.12 (data probabila a nasterii) si eu voi naste ipotetic pe 14.11- ramane sa beneficiez doar de 63 de zile dupa 14.11 ? sau cele 126 de zile curg de la data de 10.10 ?