Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Bună dimineața! Data nașterii soției mele este ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Bună dimineața! Data nașterii soției mele este aproximativ ...

Bună dimineața! Data nașterii soției mele este aproximativ în 16 aprilie. Poate sa ia concediul de maternitate toate cele 126 de zile înainte și apoi să intre direct in concediu CCC?
Buna ziua,
Conform dispozitiilor art. 24 din O.U.G. nr. 158/2005, salariatele aflate in stare de graviditate pot beneficia de concediu prenatal cu 63 de zile anterior zilei preconizate pentru nastere, precum si de concediu de lauzie pentru o perioada de 63 de zile dupa nastere. Concediile pentru sarcina si lauzie se pot compensa intre ele, in functie de recomandarea medicului si de optiunea persoanei beneficiare, astfel incat durata minima obligatorie pentru concediul de lauzie sa fie de 42 de zile calendaristice.

In consecinta, in perioada postnatala este obligatoriu să fie luate minimum 42 de zile.
Deci nu se pot lua toate cele 126 de zile împreună înainte de naștere?
Nu se pot lua toate zilele inainte de nastere.
Cornel Vasile, Consilier juridic