Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Prescriptia raspunderii penale.Am facut niste ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Prescriptia raspunderii penale.Am facut niste furaciuni ma ascund,etc.

Ipotetic vorbind ca tot e acum la moda treaba asta cu prescriptia, dupa ce un individ savarseste o infractiune(exemplu abuz de incredere,inselaciune,nimicuri din astea), pagubitul se duce la politie face o plangere, acum porninduse de la prezumtia de nevinovatie, procedura dureaza, in acest timp invinuitul paraseste Romania(printr-un noroc absurd nu al gaseste nimeni)fapta se prescrie...Intrebarea este, daca fapta s-a prescris pagubitul poate s-al actioneze in judecata pe invinuit dupa prescrierea faptei...
Laurentiu-Claudiu, utilizator
Termenele de prescripţie a răspunderii penale pentru persoana fizică sunt:c) 8 ani, când legea prevede pentru infracţiunea săvârşită pedeapsa închisorii mai mare de 5 ani, dar care nu depăşeşte 10 ani;

d) 5 ani, când legea prevede pentru infracţiunea săvârşită pedeapsa închisorii mai mare de un an, dar care nu depăşeşte 5 ani;

e) 3 ani, când legea prevede pentru infracţiunea săvârşită pedeapsa închisorii care nu depăşeşte un an sau amenda.

Termenele de prescripţie a răspunderii penale pentru persoana juridică sunt:

a) 10 ani, când legea prevede pentru infracţiunea săvârşită de persoana fizică pedeapsa detenţiunii pe viaţă sau pedeapsa închisorii mai mare de 10 ani;

b) 5 ani, când legea prevede pentru infracţiunea săvârşită de persoana fizică pedeapsa închisorii de cel mult 10 ani sau amenda.

Termenele arătate în prezentul articol se socotesc de la data săvârşirii infracţiunii. În cazul infracţiunilor continue termenul curge de la data încetării acţiunii sau inacţiunii, iar în cazul infracţiunilor continuate, de la data săvârşirii ultimei acţiuni sau inacţiuni.

Întreruperea cursului prescripţiei

Cursul termenului prescripţiei prevăzute în art. 122 se întrerupe prin îndeplinirea oricărui act care, potrivit legii, trebuie comunicat învinuitului sau inculpatului în desfăşurarea procesului penal.

După fiecare întrerupere începe să curgă un nou termen de prescripţie.

Întreruperea cursului prescripţiei produce efecte faţă de toţi participanţii la infracţiune, chiar dacă actul de întrerupere priveşte numai pe unii dintre ei.

Aici aveti cursul prescriptiei dupa felul pedepsei.

Sursa: [ link extern ]
ART. 122
Termenele de prescripţie a răspunderii penale
#M32
(1) Termenele de prescripţie a răspunderii penale pentru persoana fizică sunt:
#B
a) 15 ani, când legea prevede pentru infracţiunea săvârşită pedeapsa detenţiunii pe viaţă sau pedeapsa închisorii mai mare de 15 ani;
b) 10 ani, când legea prevede pentru infracţiunea săvârşită pedeapsa închisorii mai mare de 10 ani, dar care nu depăşeşte 15 ani;
c) 8 ani, când legea prevede pentru infracţiunea săvârşită pedeapsa închisorii mai mare de 5 ani, dar care nu depăşeşte 10 ani;
d) 5 ani, când legea prevede pentru infracţiunea săvârşită pedeapsa închisorii mai mare de un an, dar care nu depăşeşte 5 ani;
e) 3 ani, când legea prevede pentru infracţiunea săvârşită pedeapsa închisorii care nu depăşeşte un an sau amenda.
#M32
(1^1) Termenele de prescripţie a răspunderii penale pentru persoana juridică sunt:
a) 10 ani, când legea prevede pentru infracţiunea săvârşită de persoana fizică pedeapsa detenţiunii pe viaţă sau pedeapsa închisorii mai mare de 10 ani;
b) 5 ani, când legea prevede pentru infracţiunea săvârşită de persoana fizică pedeapsa închisorii de cel mult 10 ani sau amenda.
#B
(2) Termenele arătate în prezentul articol se socotesc de la data săvârşirii infracţiunii. În cazul infracţiunilor continue termenul curge de la data încetării acţiunii sau inacţiunii, iar în cazul infracţiunilor continuate, de la data săvârşirii ultimei acţiuni sau inacţiuni.
#M32
(3) Răspunderea penală a persoanei juridice se prescrie în condiţiile prevăzute de lege pentru persoana fizică, dispoziţiile prevăzute în art. 121 - 124 aplicându-se în mod corespunzător.
#B
ART. 123
Întreruperea cursului prescripţiei
Cursul termenului prescripţiei prevăzute în art. 122 se întrerupe prin îndeplinirea oricărui act care, potrivit legii, trebuie comunicat învinuitului sau inculpatului în desfăşurarea procesului penal.
După fiecare întrerupere începe să curgă un nou termen de prescripţie.
Întreruperea cursului prescripţiei produce efecte faţă de toţi participanţii la infracţiune, chiar dacă actul de întrerupere priveşte numai pe unii dintre ei.
#M46
ART. 124
Prescripţia specială
Prescripţia înlătură răspunderea penală oricâte întreruperi ar interveni, dacă termenul de prescripţie prevăzut la art. 122 este depăşit cu încă o dată.
#B
Constientizati ca exista o distinctie semnificativa intre "ipotetic" ,incadrarea faptei probata in conditiile legii si prescrierea raspunderii penale
Raspunderea penala este generata savarsirea unei fapte prevazute si pedepsite de legea penala si cuprinde un ansamblu de norme juridice privitoare la realizarea prin coerciţiune a ordinii juridice penale, percepte ce cuprind conditiile in care ia nastere raportul juridic penal de conflict, continutul si modul de solutionare a acestuia, cauzele care fac ca raspunderea penala sa fie inlaturata sau ipotezele/exceptiile in care ea poate fi inlocuita cu altă forma de raspundere juridica.
Trebuie sa constientizati ca legea penala acorda factorului timp o importanta deosebita in aplicarea efectiva a dispoziţiilor sale, considerand ca trecerea timpului trebuie sa constituie, in anumite conditii sau situatii, o cauza care pune capat incidentei penale, deoarece trecerea la raspundere penala si implicit aplicarea pedepsei, pot conduce la implinirea scopurilor preventive si educative numai daca se fac în termen util.
De aceea,in sistemul legislativ national raspunderea penala este guvernata si de principiul prescriptiei
Prescriptia este o cauza care inlatura raspunderea penala si este reglementata de art.121-124 şi art.128-130 din Codul penal, constand in stingerea raportului juridic penal de conflict generat prin savarsirea infractiunii, prin nefinalizarea sa intr-un termen stabilit de lege
In cazul în care este efectuat orice act la care face referire alin.1 art.123 din Codul penal, cursul prescripţiei se întrerupe şi are va efect curgerea unui nou termen.
in speta ipotetic prezentata de dvs,partea vatamata are dreptul sa actioneze in instanta faptuitorul,
solicitand daune pe calea actiunii civile

Uimit de rapiditatea raspunsurilor ...
Laurentiu-Claudiu, utilizator
Pagubitul se poate constitui parte civila oricand in cursul urmaririi penale sau in fata instantei de judecata pana la citirea actului de sesizare.
Daca se ajunge in urma cercetarilor la concluzia ca omul e vinovat, dosarul ajunge in instanta si se poate ajunge la o condamnare in lipsa. In respectiva hotarare in afara de ce pedepsa va avea de executat infractorul, se va decide si ce prejudiciu e de recuperat.
Daca are din ce, pagubitul il poate recupera si in lipsa, daca ala n-are bunuri.. si prezent si in inchisoare sa fie, ca tot nu isi recupereaza paguba.
gi-jane2, moderator