Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Situatie drum servitute. Posibile riscuri?
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Situatie drum servitute. Posibile riscuri?

Buna ziua,
Am un lot de teren la care am acces printr-un drum de servitute. Atit lotul meu cit si drumul de servitute prin care am acces, au facut parte dintr-o fisie de teren care a apartinut unui proprietar. Proprietarul a dezmembrat acest teren in loturi asezate unul in prelungirea celuilalt (liniar) si in drumul de servitute pe care le-a vindut. Astfel, eu am luat al 2-lea lot numarind de la drumul comunal. In actul de vinzare cmparare nu este specificat ca am drepturi la acest drum de servitute, ci doar ca ma invecinez cu acest drum. Intrebararile mele sunt: ce probleme ar putea aparea din punct de vedere juridic ? Mi-ar putea lingradi cineva dreptul de acces la propietate (ex: fostul proprietar, mostenitorii lui, ceilalti proprietari ai loturilor care urmeaza lotului meu, etc)? Care sunt drepturile mele la acest drum? Ar trebui sa caut fostul proprietar si sa refac actul de vinzare-cumparare astfel incit sa se specifice clar ca am cota parte din acel drum?
Multumesc frumos
verificati cadastru.drumul de servitute a fost creat pentru toti cumparatori.
Multumesc mult pentru raspuns. In cadastru apare acest drum de servitute care imi permite accesul la lotul meu. Numai ca la ceilalti cumparatori (vecini de loturi) este specificat in contractul de vinzare - cumparare ca au drept de proprietar asupra drumului de servitute. Intrebarea e daca am drepturi de utilizare al drumului implicit (conform cadastru) sau trebuie specificat in contract