Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie anticipatã
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie anticipatã

data naşterii 31.05.1960 vechime muncă 33 ani din care 25 condiţii deosebite.Când mă pot pensiona anticipat. Mulţumesc.
Ati uitat sa precizati genul.O doamna nascuta in mai 1960,avand 25 de ani lucrati in conditii deosebite, se poate pensiona pt.limita de varsta la 56 ani si 3 luni(august2016)stagiul complet de cotizare 31 ani si 9 luni.Reducerea varstei de pensionare este de 5 ani si 6 luni,care este mai mare decat cei 5 ani pt.pensionare anticipata.
Daca este vorba de un barbat,limita de varsta la 59 de ani si 6 luni.Pensie anticipata sau anticipata partiala ar fi la 60 de ani.
VoiculescuC a scris:

data naşterii 31.05.1960 vechime muncă 33 ani din care 25 condiţii deosebite.Când mă pot pensiona anticipat. Mulţumesc.

Sunt de genul feminin , înţeleg că mă pot pensiona la limita de vîrstă la 56 de ani şi 3 luni nu am înţeles cind pot să mă pensionez anticipat. Mulţumesc.
Pensionarea anticipata este dupa cea pt limita de varsta in luna februarie 2017,daca indepliniti conditia de stagiu de 39 ani si 9 luni(asta inseamna anul 2019)
dar pentru o femeie nascuta in 04.10.1958?