avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 557 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie anticipatã
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie anticipatã

data naşterii 31.05.1960 vechime muncă 33 ani din care 25 condiţii deosebite.Când mă pot pensiona anticipat. Mulţumesc.
Cel mai recent răspuns: Valentin Mester , utilizator 20:28, 26 Septembrie 2012
Ati uitat sa precizati genul.O doamna nascuta in mai 1960,avand 25 de ani lucrati in conditii deosebite, se poate pensiona pt.limita de varsta la 56 ani si 3 luni(august2016)stagiul complet de cotizare 31 ani si 9 luni.Reducerea varstei de pensionare este de 5 ani si 6 luni,care este mai mare decat cei 5 ani pt.pensionare anticipata.
Daca este vorba de un barbat,limita de varsta la 59 de ani si 6 luni.Pensie anticipata sau anticipata partiala ar fi la 60 de ani.
VoiculescuC a scris:

data naşterii 31.05.1960 vechime muncă 33 ani din care 25 condiţii deosebite.Când mă pot pensiona anticipat. Mulţumesc.


Sunt de genul feminin , înţeleg că mă pot pensiona la limita de vîrstă la 56 de ani şi 3 luni nu am înţeles cind pot să mă pensionez anticipat. Mulţumesc.
Pensionarea anticipata este dupa cea pt limita de varsta in luna februarie 2017,daca indepliniti conditia de stagiu de 39 ani si 9 luni(asta inseamna anul 2019)
dar pentru o femeie nascuta in 04.10.1958?

Alte discuții în legătură

Pensionare anticipata misu2005s misu2005s am57ani stgiul militar satisfacut 1si4luni,30ani 9luni 20zile vechieme dintre care 17 ani10 luni si16 zile grupa a doua va rog sa imi spuneti si mie cind as ... (vezi toată discuția)
Cand pot iesi la pensie diverse diverse Buna. O persoana care are 30 de ani si 9 luni in campul muncii (fara grupe sau altele), femeie, nascuta in anul 1955, la ce varsta poate iesi la pensie? (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata florentinaivan florentinaivan sunt nascuta in oct.1958, si sunt incadrata in munca din 04.05.1979-prezent.As dori sa stiu daca ma pot pensiona anticipat? Va multumesc! (vezi toată discuția)