Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Despre contractul de imprumut intre persoane fizice ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Despre contractul de imprumut intre persoane fizice incheiat la un notar

Buna seara!
Am imprumutat acum un an o suma mare de bani (in euro) unei cunostinte care a promis ca ii restituie in 2 luni. Au trecut 12 si tot promisiuni de la o luna la alta aud. Partea buna este ca totusi suntem intr-o relatie amiabila si m-am hotarat sa fac un contract de imprumut intre persoane fizice la notar, sa stiu ca am ceva legalizat la mana. Va rog sa ma lamuriti cu niste raspunsuri la urmatoare intrebari:
1. In caz de neplata, contractul are vreo valabilitate sau poate servi oricand in caz ca vom ajunge in Instanta?
2. Persoana respectiva nu lucreaza (deci nu are venit stabil), momentan nu are autoturism sau alte bunuri pe numele sau, cu exceptia casei in care locuieste si a doua terenuri. Iau in calcul posibilitatea de a trece in contract o proprietate drept garantie insa daca toate 3 sunt deja ipotecate, are vreo relevanta daca intocmim contract simplu sau cu garantie? (in caz de executare silita
nu am nicio prioritate ma gandesc)
3. Acest contract intocmit si semnat de ambele parti la notar are cum sa fie contestat?
4. Conteaza daca trec data imprumutului de anul trecut (2011) sau din ziua in care il semnam?
5. Are relevanta daca specificam scopul in care a folosit banii (ca eventuala dovada in instanta)?
6. Trebuie sa trec ceva clauze speciale in contract ca sa ma asigur ca nu are cum sa ma atace la tribunal?
Va multumesc foarte mult anticipat!
Sfatul meu este sa mergeti la avocat mai inainte de a merge la notar intrucat nu cred ca o sa gasiti notar sa va faca actul.

Daca este insolvabil degeaba faceti un act notarial sau in orice alt mod deoarece tot nu va veti obtine banii...
1. Contractul de imorumut autentic reprezinta titlu executoriu, nu este nevoie se instanta pentru a l executa pe debitor.
2. Contractul de imorumut nu se poate antedata, el incepe sa si produca efecte de la data autentificarii lui, de la data semnarii lui.
3. Daca I'l faceti cu garantie reala imobiliara veti avea un rang de ipoteca, adica va veti indestula creanta in ordinea creditorilor, dvs fiind ultimul va veti indestula creanta dupa ceilalti creditori. Creditorii ipotecari au intaietate fata de cei chirografari, care au un drept de gaj general asupra patrimoniului debitorului.
4. Nu are relevanta scopul banilor imorumutati ...daca acest lucru nu va implica pe dvs in alt act juridic.
5. Nu are cine sau de ce sa l atace. El este autentic si titlu executoriu.
Dar...esentialul este ca daca persoana este insolvabila nu il ajuta niciun act notarial.
Aceasta este esenta probleme...cum isi recupereaza banii...
Adica...ca nici actul notarial nu il ajuta...mai mult decat un act de mana...
Valabilitatea ar fi aceeasi pentru ca oricum nu isi va primi banii...si finalitatea urmarita de cel care imprumuta este tocmai aceea de a-si recupera suma imprumutata...
Deci.....esentialul este ca....daca stiti ca imprumutatul este insolvabil....nu mai e nevoie nici de notar , nici de avocat....
Printr un contract de imprumut autentificat II mai dadeati un ragaz.....atat si nimic mai mult....
=D> e Bine ca asa am aflat care e finalitatea contractului de imprumut....=D>
ContSters250994, utilizator
Degeaba il faceti daca nu aveti pe ce sa il executati,dar macar va mai reda putina liniste stiind ca aveti o dovada a banilor imprumutati.