Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Schimbare loc munca din crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Schimbare loc munca din crestere copil

Vreau sa stiu daca ma poate lamuri cineva: in momentul de fata sunt in crestere copil si vreau sa imi schimb locul de munca pana implineste copilul varsta de un an.Noul loc de munca este prin contract de colaborare, respectiv PFA.Cum se poate realiza acest lucru?Mai primesc indemnizatia de la stat de 500 ron pentru faprul ca m-am intors in campul muncii inainte sa implineasca copilul un an?Mai pot pastra si vechiul loc de munca?
1. Daca ati optat pentru CCC pana la varsta de 1 an a acestuia si reluati activitatea inainte de a implini acesta 1 an veti beneficia de stimulentul de insertie de 500 lei lunar pana va implini copilul; 2 ani.

2.- Puteti sa reluati activitatea oriunde si sub orice forma doriti dvs.
- Adica va pastrati si actualul loc de munca si puteti obtine venituri si din activitatea de PFA.
Si daca am optat pentru varianta de 2 ani?Mai primesc acei 500 ron de la stat daca ma intorc pana implineste copilul varsta de 1 an?Nu sunt obligata sa anunt angajatorul actual ca am PFA si lucrez cu un contract de colaborare?
Revin si cu o precizare: am citit in lege ca plata indemnizatiei se suspenda incepand cu ziua urmatoare celei in care beneficiarul realizeaza venituri profesionale supuse impozitului pe venit, potrivit legii 571/2003.
Am citit de asemenea ca pot beneficia in continuare de indemnizatie chiar daca infiintez un PFA .Singura conditie este ca acest PFA sa nu desfasoare nici o activitate, deci sa nu obtina venituri supuse impozitarii.Vreau sa stiu daca acest lucru este adevarat sau nu.

Din cate mi-ati spus dumneavoastra se pare ca imi pot pastra indemnizatia de crestere copil pana cand acesta implineste varsta de 2 ani si imi pot infiinta acest PFA care sa aiba activitate si care sa aiba venituri impozabile.Este corect?
1. Daca ati optat pentru varianta pana la varsta de 2 ani a copilului nu veti mai putea beneficia de stimulentul de insertie.

2. Nu aveti obligatia legala sa anuntati pe angajator ca aveti o activitate ca PFA.

3. Afirmatiile din primele doua alineate ale celui de al doilea mesaj al dvs. sunt adevarate.

4. - In legatura cu ultimul alineat va redau din OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor:

Art.16
(2) Dreptul la indemnizatiile prevazute la art.2 alin.(1), respectiv la art.5 si art.9 alin.(5) si (6) se suspenda incepand cu ziua urmatoare celei in care:
i) beneficiarul realizeaza venituri supuse impozitului si copilul nu a implinit varsta de un an, respectiv 3 ani in cazul copilului cu handicap;

- De aici eu inteleg ca indemnizatia pentru CCC se suspenda daca reiau activitatea inainte de a implini copilul 1 an.
- Dar daca copilul are peste 1 an pot sa cumulez indemnizatia pentru CCC cu venitul din salariu sau din activitatea de PFA.
- Pentru certitudine intrebati si la Agentia Judeteana pentru Plati si Inspectie sociala, cea care aproba si plateste indemnizatia pentru CCC.

Buna ziua,
As vrea sa ma lamurit, va rog pentru urmatoarea situatie.In momentul de fata sunt in crestere copil pe o perioada de 2 ani.Daca ma intorc la munca inainte sa faca copilul 1 an , voi mai primi acel stimulent de 500 ron?Trebuie sa faca copilul 1an sau trebuie sa ma intorc inainte ca acesta sa implineasca varsta de 1 an?Multumesc