avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie pentru angajatii part-time
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie pentru angajatii part-time

Buna ziua ! va rog mult sa ma ajutati si pe mine deooarece am nevoie de cateva informatii la perioada ce ma astepta !
sunt angajata de 2 ani la o firma cu jumatate de norma , as dori sa stiu mie cum mi se va calcula ccc ? daca ma intorc pana intr-un an al copilului la serviciu eu pot beneficia de supliment de insertie (500lei) ?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 16:13, 13 Septembrie 2013
1. - Nu conteaza ce fel de program zilnic aveti (cu 8 ore sau mai putin).
- Daca aveti venituri din salarii, oricat de mici, veti beneficia de indemnizatie pentru CCC.

2. - Indemnizatia pentru CCC se calculeaza 85% din media veniturilor nete pe cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii).
- Daca din calcul iese mai putin de 600 lei se acorda o indemnizatie de 600 lei.

3. - Daca optati pentru CCC pana la varsta de 1 an a copilului si reluati activitatea inainte de a implini copilul 1 an veti beneficia de stimulentul de insertie de 500 lei lunar pana va implini copiluil 2 ani.
- Daca optati pentru CCC pana la varsta de 2 ani a copilului si reluati activitatea dupa ce a implinit copilul 1 an veti beneficia de stimulentul de insertie de 500 lei lunar pana va implini copiluil 2 ani.
- Daca optati pentru CCC pana la varsta de 2 ani a copilului si reluati activitatea inainte de a implinit copilul 1 an veti beneficia de stimulentul de insertie de 500 lei lunar dupa ce implineste copilul 1 an.

4. Dar puteti beneficia si direct de stimulentul de insertie de 500 lei lunar fara a mai intra in CCC.

5. - Daca scrieti de mai multe ori acelasi mesaj nu veti primi raspuns mai repede deoarece nu sunteti singura pe forum.
- Trebuie sa aveti rabdare si veti primi raspuns.
Ultima modificare: Vineri, 13 Septembrie 2013
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu crestere copil alinafay_bv alinafay_bv o lamurire exacta ,va rog. pentru un cocediu crestere copil, care varianta e carecta: 1)in primul an primesti 85% din veniturile nete pe ultimele 12 luni si ... (vezi toată discuția)
Revenirea din concediu crestere copil stefaste stefaste Buna ziua, Va rog sa ma ajutati! Am revenit din concediu crestere copil ,un an de zile am stat,lucrez la o firma privata. .Sunt incadrata avand PFneplatitor ... (vezi toată discuția)
Concediu crestere copil pentru tata ramqby ramqby Buna ziua! As dori sa stiu daca tatal isi poate luna acea luna de concediul pentru copil in prima luna a nasterii copilui,timp in care mama este in concediu ... (vezi toată discuția)