Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... suspendare contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

suspendare contract de munca

Buna ziua ,
daca in cadrul unei activitati,se presupune ca un angajat a comis o infractiune in care este implicata si politia ,pentru ce perioada i se poate suspenda CM.
Va multumesc.
Depinde in primul rand daca angajatorul va aprecia fapta ca abatere disciplinara sau raspundere patrimoniala.
In baza Codului Muncii, republicat:
1. CIM se suspenda de drept in temeiul art. 50 litera "g" daca salariatul este arestat preventiv, in conditiile Codului de Procedura Penala;
2. CIM se suspenda din initiativa angajatorului in temeiul art. 52(1) litera "a" (pe durata cercetarii disciplinare) sau art. 52(1) litera "b" (in cazul in care angajatorul a formulat plangere penala impotriva salariatului sau acesta a fost trimis in judecata pt fapte penale incompatibile cu fucntia sa, pana la ramanerea definitiva a hotararii judecatoresti)
S-a depus plangere penala impotriva angajatului?
Multumesc pentru raspuns.
Se va face plangere penala impotriva angajatului.

Suspendarea contractului individual de munca din iniţiativa angajatorului este o facultate pentru acesta, iar nu o obligaţie.

In ceea ce priveşte soarta contractului individual de munca suspendat în temeiul art. 52 alin. (1) lit. b) din Codul muncii, aceasta depinde de soluţia emisa în procesul penal sau de rezolutia data de parchet.