Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... suspendare CIM plangere penala pentru motive care nu ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

suspendare CIM plangere penala pentru motive care nu au legatura cu functia detinuta

Este legala suspendarea CIM daca angajatorul a formulat plangere penala impotriva salariatului pentru motive care nu au legatura cu functia detinuta ?

Din ce am observat din literatura de specialitate (Ticlea) si jurisprudenta o asemenea suspendare pentru formularea unei plangeri penale pentru motive care nu are legatura cu functia detinuta ar fi nelegala si ca in acest caz angajatorul ar putea uzita de cercetarea disciplinara.

Punctul meu de vedere este ca suspendarea este legala dar as vrea sa vad si alte pareri.
Art. 52 (1) C.mun. dispune ca , contractul individual de munca poate fi suspendat din initiativa angajatorului in urmatoarele situatii:
.....
b) in cazul in care angajatorul a formulat plangere penala impotriva salariatului sau acesta a fost trimis in judecata pentru fapte penale incompatibile cu functia detinuta, pana la ramanerea definitiva a hotararii judecatoresti;
.....

1. Suspendarea contractului individual de munca in temeiul art. 52 alin. (1) lit. b) C. muncii este facultativa pentru angajator si nu obligatrie.

2. Suspendarea contractului individual de munca in temeiul acestui articol ar opera numai pentru motivul ca salariatul a fost trimis in judecata pentru o fapta penala incompatibila cu functia detinuta,

3. Per a contrario, suspendarea nu opereaza in cazul formularii unei plangeri penale pentru fapte care nu au legatura cu functia detinuta de salariatul respectiv.