Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general rovignete si diurne
Discuție deschisă în Contabilitate în general

rovignete si diurne

Va rog sa ma ajutati cu inregistrarea ch cu rovigneta si cu diurna.
va multumesc ( tin sa precizez ca sunt la inceput de drum in acest domeniu)
Înregistrările contabile ale diurnei, ţinând cont de tratamentul fiscal prezentat
● Înregistrarea diurnei stabilite prin H.G. nr. 1860/2006
625 = 542

● Înregistrarea diurnei ce depăşeşte limita de 2,5 ori stabilită de H.G. nr. 1860/2006, pentru salariaţii angajaţi la diferite persoane juridice, altele decât organizaţii nonprofit sau entităţi neplătitoare de impozit pe profit
6588 = 542
Sumele înregistrate în 6588 reprezintă cheltuieli nedeductibile din punct de vedere fiscal.

● Înregistrarea diurnei ce depăşeşte limita de 2,5 ori stabilită de H.G. nr. 1860/2006 pentru salariaţii angajaţi la organizaţii nonprofit sau entităţi neplătitoare de impozit pe profit
641 = 421

Închiderea contului 421:
421 = %
4312 Contribuţia personalului la asigurările sociale
4314 Contribuţia personalului la asigurările sociale de sănătate
4372 Contribuţia personalului la fondul de şomaj
444 Impozit pe venituri de natura salariilor” – cu impozitul datorat
Cornel Vasile, Consilier juridic
multumesc frumos