avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 369 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... cum si unde se poate contesta o decizie de pensie de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

cum si unde se poate contesta o decizie de pensie de invaliditate ?

in decizie de pensie nu mi-au fost luati in calcul 4 ani pe motiv ca nu a fost platit cas .de la firma unde am lucrat mi-au spus ca sa platit si mi-au aratat ordinele de plata si extrasele de cont de la banca. ce pot face pentru a se remedia gresala ?
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 19:38, 25 Ianuarie 2009
luati legatura cu biroul de resurse umane al firmei unde ati lucrat, sau cu persoana care ar fi trebuit sa opereze in cartea de munca, sau cu ITM, pentru a clarifica lipsa acelei perioade.
mariadragu62 a scris:

in decizie de pensie nu mi-au fost luati in calcul 4 ani pe motiv ca nu a fost platit cas .de la firma unde am lucrat mi-au spus ca sa platit si mi-au aratat ordinele de plata si extrasele de cont de la banca. ce pot face pentru a se remedia gresala ?

Daca este vorba despre o perioada ulterioara datei de 01.04.2001, trebuiau sa va arate copii ale declaratiilor nominale lunare pe care fostul angajator are obligatia sa le depuna la casa de pensii.
Doar aceste declaratii atesta plata C.A.S. Dvs. puteti verifica daca cei de la firma au spus adevarul, solicitand de la casa de pensii eliberarea unei adeverinte-tip C.A.S. pe numele dvs.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Ultima modificare: Duminică, 25 Ianuarie 2009
Gabriela Pintea, Consilier juridic
este vorbe de anii 2001, 2002 si 2007 ,2008
mariadragu62 a scris:

este vorbe de anii 2001, 2002 si 2007 ,2008


Solicitati de la Casa de Pensii-Directia Stagii de Cotizare eliberarea unei adeverinte C.A.S.
Daca in aceasta adeverinta nu apar anii mentionati de dvs., trebuie sa actionati in judecata fostul angajator.
Daca apar aceste perioade, trebuie sa dati in judecata casa de pensii, care avea obligatia sa verifice toate datele depuse, lunar, de fostul angajator.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună ziua! am o situație, între anii 1998-2000 am lucrat la ... Carmenstratone Carmenstratone Bună ziua! Am o situație, între anii 1998-2000 am lucrat la un magazin tip cooperativa intr-o comuna. Zilele trecute am luat o adeverință de stagiu de ... (vezi toată discuția)
Ce anume se ia in calcul? marynela1 marynela1 buna ziua, la calculul pensiilor ce anume se ia in calcul salarul brut (total realizat)fara a scadea cotizatiile ( cass, cas, somaj, ),impozit, sau salarul ... (vezi toată discuția)
Adeverinte pt. dosarul de pensionare ContSters122901 ContSters122901 Pentru intocmirea dosarului de pensionare, adeverintele cu sporurile si contributia de asigurari sociale se ellibereaza de institutia sau unitatea ... (vezi toată discuția)