Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cand pot sa imi dau demisia
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cand pot sa imi dau demisia

Buna ziua,
Firma la care lucrez m-a trimis in sa lucrez din alta tara 5 luni de zile. Pe acesta perioada stau la hotel platit de firma si imi deconteaza trei sferturi din mancare. Alte modificari nu s-au facut. Mi-au zis ca plec pentru training si sa vizitez sediu central, dar muncesc ce muncesc si in Romania. Nu am semnat nici un contract. Dupa cat timp as putea sa imi dau demisia? Ar putea sa imi tina actele sau sa imi ceara sa platesc ce am chetuit cat timp am timp am fost in alta tara?
Multumesc.
Daca nu sunt clauze speciale in acest sens demisia se face conform Codului Muncii .
Daca aveti contract de munca incheait in Romania, va puteti da demisia oricand.
Va trebui sa respectati termenul de preaviz de demisie, care este inscris in contractul dvs. de munca (15 sau 20 de zile).

Este posibil ca angajatorul sa va faca probleme, respectiv sa nu va deconteze anumite cheltuieli, sa nu va plateasca drumul de intors acasa etc.
De principiu acest comportament nu ar fi legal, dar trebuie analizat punctual.

Este posibil si sa aveti undeva la dosarul de personal un contract cu clauza de formareprofesionala, care sa va oblige la restituirea unor cheltuieli de training daca demisionati.
Verificati acest aspect si reveniti cu detalii.

Nici partea cu decontarea a 3/4 din cheltuielile cu mancarea nu suna tocmai bine. Teoretic ar trebui sa primit diurna intr-o suma minima stabilita de lege pentru fiecare tara. Este posibil insa ca acea suma sa nu acopere toate chelt. cu mancarea :(.

Si ar mai trebui ca pentru orice delegatie mai mare de 60 de zile, angajatorul sa aiba acordul dvs. :(
Demisia va puteti da oricand .. demisia este un act de vointa unilateral nu este conditionata de un anumit termen pentru a fi depusa la angajator ...
Daca va dati demisia, doar daca angajatorul considera ca plecarea dvs. i-ar cauza prejudicii, atunci sunteti obligat sa va faceti preavizul prevazut in CIM-ul dvs. Daca va face Nota de lichidare si v-o inmaneaza sub semnatura de primire, atunci sunteti liber ca pasarea cerului.
1. Efectuarea preavizului este obligatorie pentru salariat nu numai in cazul in care s-ar aduce un prejudiciu angajatorului ...

2. Nota de lichidare nu are niciun suport juridic , intocmirea acesteia nu duce la exonerarea de raspundere a salariatului respectiv.
Incetarea raportului de munca nu are loc la intocmirea notei de lichidare , ci la data prevazuta in c.i.m.
Cornel Vasile, Consilier juridic