avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 698 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cand se inregistreaza demisia?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cand se inregistreaza demisia?

Buna ziua, am rugamintea de a ma ajuta cu o informatie. Mi am dat demisia in data de 15 luna aceasta, cu preaviz de 15 zile. Cand se inregistreaza aceasta demisie pt ca eu sa pot pleca la data de 01 iulie cu decizia de incetare a activitatii? Si imi doresc sa aflu daca actele sunt inregistrate, in cazul in care trebuiau deja inregistrate, unde ma pot interesa pentru a afla?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Samoila Georgeta P.F.A. , Consilier juridic 23:48, 23 Iunie 2009
Buna ziua,

ar fi trebuit ca atunci cand ati depus-o, secretariatul societatii angajatoare sa va elibereze o dovada a primirii (numar de inregistrare, o copie a demisiei cu mentiunea primirii, etc.). In cazul in care nu ati primit un document similar, ar trebui sa il solicitati iar in cazul unui refuz sa trimiteti o noua demisie, de data aceasta asigurandu-va de confirmarea primirii (poate fi expediata si prin fax, posta, curier, executor judecatoresc)

succes
george a scris:

Buna ziua,

ar fi trebuit ca atunci cand ati depus-o, secretariatul societatii angajatoare sa va elibereze o dovada a primirii (numar de inregistrare, o copie a demisiei cu mentiunea primirii, etc.). In cazul in care nu ati primit un document similar, ar trebui sa il solicitati iar in cazul unui refuz sa trimiteti o noua demisie, de data aceasta asigurandu-va de confirmarea primirii (poate fi expediata si prin fax, posta, curier, executor judecatoresc)

succes


Va rog sa-mi spune-ti unde ma pot interesa daca aceaste acte sunt intregistrate.... In afara de conducerea societatii. Aceste acte unde se trimit iar decizia de incetare, in cazul in care eu vreau sa o am la data de 1 iulie, este posibil sa o am??
Despre inregistrarea demisiei va puteti informa la sediul societatii (unde trebuie trimisa si demisia) iar despre incetarea contractului puteti solicita informatii si la inspectoratul teritorial de munca.

Decizia de incetare a contractului de munca va fi trimisa la ITM in vederea vizarii, dar nu anterior expirarii termenului de preaviz. Daca in cerere ati scris ca solicitati incetarea contractului de munca dupa expirarea termenului de preaviz, angajatorul doar ia la cunostinta decizia dvs si nu este nevoie de acordul acestuia. daca este vorba despre incetarea contractului de munca fara a se mai respecta termenul de preaviz, atunci este nevoie se acordul angajatorului.
In cazul demisiei nu este obligatorie intocmirea unei decizii de incetare a contractului.
Incetarea contractului se va inscrie in cartea de munca, iar aceasta va av fi eliberata ulterior incetarii, in general in termen de 1-2 saptamani, avand in veder ca vizarea lichidarii se face de catre ITM-uri dupa ce va inceteaza cntractul de munca, adica dupa 1 iulie.
daca totusi se emite o decizie de incetare (unele ITM insista in a se face astfel de decizii), aceasta va putea fi emisa in ultima zi de previz si sa primiti tot atunci un exemplar.

Alte discuții în legătură

Probleme demisie alexandru.cenusa alexandru.cenusa In data de 18.11.2009, mi-am depus demisia. Am comunicat-o patronilor, iar pentru ca serviciile de contabilitate si de resurse umane sunt externalizate, am ... (vezi toată discuția)
Demisie cu preaviz cristina mc cristina mc Buna ziua. Am si eu o intrebare. Astazi mi-am dat demisia cu preaviz 15 zile. Cand trebuie depusa demisia la Camera de Munca? In ziua in care s-a facut ... (vezi toată discuția)
Incetare cim cu cerere facuta in weekend Danut_Gabriel Danut_Gabriel Buna ziua, am primit o cerere de demisie in data de 19.05.2014(luni), dar cererea a fost facuta de angajat in data de 16.05.2014(vineri). Acum cum trebuie sa ... (vezi toată discuția)