Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Notificare privind aplicarea sistemului TVA la incasare
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Notificare privind aplicarea sistemului TVA la incasare

Buna ziua
Sunt o firma infiintata in decembrie 2011 si inregistrata in scopuri de TVA de la 03.02.2012. In perioada 03.02.2012 - 30.09.2012 am efectuat numai operatiuni pt care se aplica taxarea inversa cf. art. 160. Am la 30.09.2012 o cifra de afaceri de 1.300.000 lei.
In cazul livrarilor de bunuri pt care beneficiarul este persoana obligata la plata taxei cf. art. 160 nu se aplica sistemul.
Trebuie sa depun Notificarea privind aplicarea sistemului TVA la incasare ?
Codul fiscal prevede ca, noul sistem de TVA va fi aplicat obligatoriu de doua categorii de contribuabili, si anume:persoanele impozabile inregistrate in scopuri de TVA, care au sediul activitatii economice in Romania, a caror cifra de afaceri in anul calendaristic precedent nu depaseste plafonul de 2.250.000 lei.
•persoanele impozabile, cu sediul activitatii economice in Romania care se inregistreaza in scopuri de TVA in cursul anului calendaristic curent.

Cine nu are obligatia de a depune notificareaIn instructiunile de completare a formularului 097 se mai arata ca aceasta notificare nu trebuie depusa de:
•persoanele impozabile care se inregistreaza in scopuri de TVA, aceste persoane fiind inregistrate, din oficiu de organele fiscale, in Registrul persoanelor impozabile care aplica sistemul TVA la incasare cu data inregistrarii acestora in scopuri de TVA;
•persoanele impozabile a caror cifra de afaceri din perioada 01 octombrie 2011 – 30 septembrie 2012 depaseste plafonul de 2.250.000 lei;

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/art...
ela david, utilizator
Buna ziua,
Eu am intrebat la finante si fetele de acolo mi-au spus ca ele nu stiu deocamdata de notificare.Sa ma astept.
Multumesc frumos pentru raspunsuri
Persoanele sint obligate la aplicarea sistemului tva la incasare, dar nu-l aplica pt operatiunea de la art 160.

art 134.2, alin 6
(6) Aplicarea prevederilor sistemului de TVA la încasare este obligatorie pentru persoanele impozabile prevăzute la alin. (3), dar nu se aplică de persoanele impozabile care fac parte dintr-un grup fiscal unic conform prevederilor art. 127 alin. (8). Sistemul TVA la încasare se aplică numai pentru operațiuni pentru care locul livrării, conform prevederilor art. 132, sau locul prestării, conform prevederilor art. 133, se consideră a fi în România. Persoanele impozabile care au obligaţia aplicării sistemului TVA la încasare nu aplică sistemul pentru următoarele operațiuni care intră sub incidenţa regulilor generale privind exigibilitatea TVA:

a) în cazul livrărilor de bunuri/prestărilor de servicii pentru care beneficiarul este persoana obligată la plata taxei conform art. 150 alin. (2) - (6), art. 152^3 alin. (10) sau art. 160;

Livrarea cu taxare inversa a produselor de la art 160 este o activitate taxabila, dar persoana obligata la plata tva este beneficiarul.

Trebuie sa faceti distinctie intre persoana impozabila obligata la aplicarea sistemului si operatiune pt care se aplica sau nu sistemul.

Trebuie sa depuneti notificarea.
Acum am inteles ! Va multumesc frumos !