Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Conditii tva la incasare
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Conditii tva la incasare

De la 01.01.2013 sunt persoana impozabila care aplica tva la incasare cu perioada fiscala luna.Daca de exemplu in luna aprilie depasesc plafonul de 2.250.000 lei cifra de afaceri, depun 097 si ies din sistem cu tva la incasare incepand cu luna iunie 2013.Daca pe parcursul anului 2013, de exemplu in luna septembrie 2013 cifra de afaceri pe ultimele 12 luni este sub 2.250.000 lei , depun iarasi 097 in octombrie si intru cu tva la incasare din nou incepand cu noiembrie 2013??? Multumesc.
Potrivit ART. 134^2 Exigibilitatea pentru livrări de bunuri şi prestări de servicii, din Cod fiscal:

(3) Prin excepție de la prevederile alin. (1) şi alin. (2) lit. a) se aplică sistemul TVA la încasare, respectiv exigibilitatea taxei intervine la data încasării contravalorii integrale sau parțiale a livrării de bunuri ori a prestării de servicii, astfel:

a) în cazul persoanelor impozabile înregistrate în scopuri de TVA conform art. 153, care au sediul activităţii economice în România conform art. 125^1alin. (2) lit. a), a căror cifră de afaceri în anul calendaristic precedent nu depăşeşte plafonul de 2.250.000 lei. Persoana impozabilă care în anul precedent nu a aplicat sistemul TVA la încasare, dar a cărei cifra de afaceri pentru anul respectiv este inferioară plafonului de 2.250.000 lei, aplica sistemul TVA la încasare începând cu prima zi a celei de-a doua perioade fiscale din anul următor celui în care nu a depăşit plafonul. Cifra de afaceri pentru calculul plafonului de 2.250.000 lei este constituită din valoarea totală a livrărilor de bunuri şi a prestărilor de servicii taxabile şi/sau scutite cu drept de deducere, precum şi a operaţiunilor rezultate din activităţi economice pentru care locul livrării/prestării se consideră ca fiind în străinătate, conform art. 132 şi 133, realizate în cursul unui an calendaristic;

b) în cazul persoanelor impozabile, care au sediul activităţii economice în România conform art. 125^1 alin. (2) lit. a), care se înregistrează în scopuri de TVA conform art. 153 în cursul anului calendaristic curent, începând cu data înregistrării în scopuri de TVA.

(4) Dacă în cursul anului calendaristic curent cifra de afaceri a persoanelor impozabile prevăzute la alin. (3) depăşeşte plafonul de 2.250.000 lei, sistemul TVA la încasare se aplică până la sfârșitul perioadei fiscale următoare celei în care plafonul a fost depășit.

Daca in 2013 iesiti din sistem, nu veti mai intra decat din 2014, in baza art. 134^2 alin 3 lit. a) din Cod fiscal, depunand notificarea la 25.01.2014. Banuiesc ca depasiti plafonul si apoi stornati ceva in anul 2013, din moment ce spuneti ca in 2013 veti fi peste plafon si apoi sub.

Intrarea in sistem se face pe baza datelor din anul predent, bineinteles cu exceptii, dar cred ca aici nu e cazul.
Ioan Petru Butariu, Contabil