Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Obligatie cedare parti comune apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Obligatie cedare parti comune apartament

Buna ziua,

In 2007 am achizitionat un apartament in Timisoara cu credit bancar ,cesionat in
favoarea bancii?
In 2006 vecinul de la 4 se intelesese cu vecini pe baza unei liste(nimic notarial)
ca toti vecini ai cedeaza lui uscatoria si partea comuna de pe bloc
in schimbul mansardarii si termopanelor pe casa scarii.
Ulterior uni din vecini au realizat ca schimbul nu este prea echitabil adica
vecinul de la 4 lua mansarda toata(urma sa o transforme intr-un imens apartament) + uscatoria in schimbul termopanelor de pe casa scarii.
Atunci vecinul de la 4 a dat in judecata asociatia pe motiv ca uni nu mai vor sa-i cedeze partea comuna de pe bloc(eu nu eram atunci proprietarul apartamentului cand a inceput procesul respectiv in 2006 si nici nu am semnat nici un tabel sau altceva).
Fostul propritar a semnat acel tabel ca cedeaza acea parte comuna de pe bloc
dar nu s-a facut nici un act notarial.
Eu am cumparat apartamentul complet cu tot cu parti comune.
Intre timp procesul cu asociatia a fost castigat de vecinul de la 4.
Pe parcursul procesului am fost invitat cand de vecinul de la 4 cand de presedintele asociatiei sa ma alatur ori cu unu ori cu altul.
Eu am refuzat de ficare data si a zis ca nu vreau sa ma amestec in acest proces.
Iar in prezent vecinul de la 4 mi-a trimis prin avocat acasa scrisoare ca daca nu-i cedez partea mea comuna de pe bloc ma da in judecata.
Are vreun temei legal sa ma dea in judecata?
Poate sa castige daca ma da in judecata?

Multumesc!
De regula ,cand se cumpara un imobil se face o confruntare amanuntita a extrasului de carte funciara si cu realul din teren.
In cazul dvs. daca in cartea funciara nu este trecuta cedarea partilor comune indivize, atunci nu ar putea sa va castige, dar existand acea conventie semnata de vechiul proprietar, acesta este un inscris sub semnatura privata.
Aceste acte sub semnatura privata produc toate efectele intre parti in ceea ce priveste drepturile si obligatiile pe care le constata
In general, oamenii prefera incheierea actelor sub semnatura privata, chiar si atunci cand legea prevede incheierea sub forma autentica, datorita costurilor destul de ridicate pentru intocmirea acestora in forma ceruta de lege.

Chiar daca vechiul proprietar a semnat acel tabel(este vorba de un tabel cu toti locatari) in extrasul CF nu este trecuta nici o cedare a partilor comune catre vecinul de la 4,CF este
complet cu toate partile comune indivize corespunzatoare apartamentului meu.
Si intr-un final daca trebuie sa ai cedez acea parte comuna de pe acoperis ,pot sa
o fac ca si proprietar sau trebuie sa cer acordul bancii avind in vedere ca este cesionat in favoarea banci?

Multumesc!