Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un rasp.In data de 16.10.2012 mi se incheie un contract pe perioada det iar in 19.10.2012 semnez un alt contract. Avand o intrerupere de 3 zile, in cazul in care raman insarcinata si nasc pana sa am un an fara intrerupere (adica inainte de 19.10.2013) beneficiez de indemnizatie pt cresterea copilului. Cat se accepta intrerupere?
Multumesc.
art.4 din OUG nr.111/2010 prevede:
(1) În calculul celor 12 luni prevăzute la art. 2 alin. (1) se includ şi fracţiunile de lună în care s-au realizat venituri supuse impozitului, precum şi cele în care solicitanţii s-au aflat în situaţiile prevăzute la art. 2 alin. (5) şi (6), considerate lună întreagă.

(2) Prin fracţiune de lună se înţelege efectuarea a cel puţin jumătate din zilele lucrătoare din acea lună în care persoana îndreptăţită a realizat venituri supuse impozitului ori s-a aflat în una sau mai multe dintre situaţiile prevăzute la art. 2 alin. (5) şi (6).

(3) Prin excepţie, se acceptă ca de cel mult 3 ori fracţiunea de lună să fie constituită dintr-un
număr mai mic de zile lucrătoare decât cel prevăzut la alin. (2).
....

In speta, veti beneficia de indemnizatia pentru CCC daca aveti doar o intrerupere de 3 zile.