avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 403 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un rasp.In data de 16.10.2012 mi se incheie un contract pe perioada det iar in 19.10.2012 semnez un alt contract. Avand o intrerupere de 3 zile, in cazul in care raman insarcinata si nasc pana sa am un an fara intrerupere (adica inainte de 19.10.2013) beneficiez de indemnizatie pt cresterea copilului. Cat se accepta intrerupere?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 09:38, 13 Octombrie 2012
art.4 din OUG nr.111/2010 prevede:
(1) În calculul celor 12 luni prevăzute la art. 2 alin. (1) se includ şi fracţiunile de lună în care s-au realizat venituri supuse impozitului, precum şi cele în care solicitanţii s-au aflat în situaţiile prevăzute la art. 2 alin. (5) şi (6), considerate lună întreagă.

(2) Prin fracţiune de lună se înţelege efectuarea a cel puţin jumătate din zilele lucrătoare din acea lună în care persoana îndreptăţită a realizat venituri supuse impozitului ori s-a aflat în una sau mai multe dintre situaţiile prevăzute la art. 2 alin. (5) şi (6).

(3) Prin excepţie, se acceptă ca de cel mult 3 ori fracţiunea de lună să fie constituită dintr-un
număr mai mic de zile lucrătoare decât cel prevăzut la alin. (2).
....


In speta, veti beneficia de indemnizatia pentru CCC daca aveti doar o intrerupere de 3 zile.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie crestere copil jitaruelena jitaruelena As dori sa stiu daca pot beneficia de indemnizatie crestere copil, avand in vedere ca am o intrerupere de 2 saptamani in perioada 3iunie 2015 - 18 iunie 2015, ... (vezi toată discuția)
Pot beneficia de indemnizatie daca am avut 3 zile.intrerupere pe cartea de munca ? Cristiana Mirela Cristiana Mirela Buna ziua! Pot beneficia de indemnizatia pentru cresterea copilului daca am lucrat in perioada 09.09.2015 pana pe data de 06.06.2016 am avut 3 zile intrerupere ... (vezi toată discuția)
Sarcina, indemnizatie dobreramona dobreramona Eu sunt angajata din 14.07.2016,si am cam 6-7 luni de sarcina. Daca nasc dupa data de 14.07.2017 stiu ca beneficiez de indemnizatie copil. Ce se intampla ... (vezi toată discuția)