Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil

As dori sa stiu daca pot beneficia de indemnizatie crestere copil, avand in vedere ca am o intrerupere de 2 saptamani in perioada 3iunie 2015 - 18 iunie 2015, iar eu urmeaza sa nasc in februarie 2016. Am lucrat un an, si dupa intreruperea de contract de 2 saptamani m-am reangajat inapoi la aceeasi firma.
Buna seara,
Da puteti beneficia de indemnizatia de CCC.
Conf art 4 din OUG 111/2010
  "(1) În calculul celor 12 luni prevăzute la art. 2 alin. (1) se includ şi fracţiunile de lună în care s-au realizat venituri supuse impozitului, precum şi cele în care solicitanţii s-au aflat în situaţiile prevăzute la art. 2 alin. (5) şi (6), considerate lună întreagă.
  (2) Prin fracţiune de lună se înţelege efectuarea a cel puţin jumătate din zilele lucrătoare din acea lună în care persoana îndreptăţită a realizat venituri supuse impozitului ori s-a aflat în una sau mai multe dintre situaţiile prevăzute la art. 2 alin. (5) şi (6).
  (3) Prin excepţie, se acceptă ca de cel mult 3 ori fracţiunea de lună să fie constituită dintr-un număr mai mic de zile lucrătoare decât cel prevăzut la alin. (2)."
Va multumesc mult