avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil

As dori sa stiu daca pot beneficia de indemnizatie crestere copil, avand in vedere ca am o intrerupere de 2 saptamani in perioada 3iunie 2015 - 18 iunie 2015, iar eu urmeaza sa nasc in februarie 2016. Am lucrat un an, si dupa intreruperea de contract de 2 saptamani m-am reangajat inapoi la aceeasi firma.
Cel mai recent răspuns: jitaruelena , utilizator 17:46, 15 Iulie 2015
Buna seara,
Da puteti beneficia de indemnizatia de CCC.
Conf art 4 din OUG 111/2010
  "(1) În calculul celor 12 luni prevăzute la art. 2 alin. (1) se includ şi fracţiunile de lună în care s-au realizat venituri supuse impozitului, precum şi cele în care solicitanţii s-au aflat în situaţiile prevăzute la art. 2 alin. (5) şi (6), considerate lună întreagă.
  (2) Prin fracţiune de lună se înţelege efectuarea a cel puţin jumătate din zilele lucrătoare din acea lună în care persoana îndreptăţită a realizat venituri supuse impozitului ori s-a aflat în una sau mai multe dintre situaţiile prevăzute la art. 2 alin. (5) şi (6).
  (3) Prin excepţie, se acceptă ca de cel mult 3 ori fracţiunea de lună să fie constituită dintr-un număr mai mic de zile lucrătoare decât cel prevăzut la alin. (2)."
Va multumesc mult

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Nu stiu daca iau indemnizatie deea2 deea2 buna ziua ,sunt insarcinata din 5 mai lucrez am avut intreruperi 10 zile .urmeaza sa nasc in martie pe 20 2017 .am mai lucrat si in trecut dar am intreruperi ... (vezi toată discuția)
Pot beneficia de indemnizatie daca am avut 3 zile.intrerupere pe cartea de munca ? Cristiana Mirela Cristiana Mirela Buna ziua! Pot beneficia de indemnizatia pentru cresterea copilului daca am lucrat in perioada 09.09.2015 pana pe data de 06.06.2016 am avut 3 zile intrerupere ... (vezi toată discuția)
Concediu crestere copil AdinaTurcu AdinaTurcu Buna ziua! Ma numesc Adina si am o intrebare.In 2 mai 2011 am ramas fara serviciu datorita disponibilizarii dupa 4 ani de lucru . In data de 17 iunie 2011 ... (vezi toată discuția)