Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Drepturi de autor domeniu online
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Drepturi de autor domeniu online

Buna ziua,
Am nevoie de un raspuns la urmatoarea situatie.
Doresc sa achizitionez un domeniu.ro, care exista deja domeniu.com.
La Rotld.ro, domeniul.ro pe care il doresc, este disponibil.
Domeniul de activitate al domeniu.ro, va fi acelasi cu al domeniu.com. Exista vre-un impediment legal pentru care sa nu achizitionez si sa folosesc domeniul? Exista posibilitatea ca societatea care detine domeniu.com sa ceara drepturi de autor?
Nu exista niciun impediment legal. Domeniile se vand/cumpara in functie de primul venit, primul servit. Asta in legatura cu domeniul, insa nu este valabil daca aveti in vedere sa obtineti venituri din aceeasi categorie de produse, sau identice cu cele de pe domeniul.com
Marka, utilizator
se poate ca firma care are domeniu.com sa detina dr de marca inregistrata ptr "domeniu", iar in cazul in care folositi domeniu.ro ptr un website prin care se vand bunuri/presteaza servicii identice/similare cu cele desemnate de marca "domeniu", veti comite acte materiale de contrafacere. titularul marcii "domeniu" in acest caz poate sa va interzica folosirea domeniu.ro. mai grav este daca "domeniu" este marca notorie, in acest caz titularul ei poate sa va blocheze folosirea domeniu.ro ptr orice activitate

verificati daca nu exista marci inregistrate "domeniu"