avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 281 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Nume domenii web asemanatoare. Se incalca vreun drept?
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Nume domenii web asemanatoare. Se incalca vreun drept?

Detin un site cu numele (dau un exemplu) www.a-b.ro.
Azi am primit o somatie prin care mi se aduce la cunostinta ca incalc drepturile de autor pentru ca detin aceasta denumire de site, din cauza ca mai exista un site cu marca inregistrata gen www.ab.ro.
Nu cred ca e normal sa mi se interica aceasta denumire avand in vedere ca numele site-ului meu e totusi diferit .
Ce pot sa fac?
Ultima modificare: Miercuri, 10 Aprilie 2013
CGB86, utilizator
Cel mai recent răspuns: edipav , utilizator 10:15, 11 Aprilie 2013
sa ajungeti la un consens , altfel cred ca veti ajunge in instanta ..
Acum, daca ii faceti concurenta, ar fi o problema cu incalcarea marcii. Dar daca aveti domenii diferite de activitate ar fi mai greu de demonstrat incalcarea marcii. Depinde si de cat de comune sunt cuvintele a si b.

Cu informatiile pe care le-ati dat, rezultatul unui proces nu poate fi prevazut.
in primul rand trebuie sa fac o mentiune- in situatia dvs de fapt cred ca notificarea a fost ca dvs incalcati dr. la marca si nu dr. de autor.

considerand ca marca nu este notorie, utilizarea marcii intr-un nume de domeniu poate constitui contrafacere daca numele de domeniu gazduieste un website al carui obiect de activitate este identic/similar cu serviciile/produsele desemnate de marca inregistrata, sau daca domeniul respectiv conduce catre alt nume de domeniu ce apartine unui concurent al titularului marcii,

daca websiteul dvs are un domeniu de activitate diferit fata de serviciile desemnate de marca, iar daca acea marca nu este o marca notorie, atunci contrafacerea nu exista.

trebuie sa consultati un avocat specializat in dreptul marcilor.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Domeniu internet .com cerdoma cerdoma Buna ziua. Recent am facut o investitie intr-un domeniu XXXXXcorp.net. si XXXXXcorp.org.In Spania mai exita o firma XXXXXcorp.com, este o companie foarte mare. ... (vezi toată discuția)
Drepturi de autor domeniu online mariusanghel mariusanghel Buna ziua, Am nevoie de un raspuns la urmatoarea situatie. Doresc sa achizitionez un domeniu.ro, care exista deja domeniu.com. La Rotld.ro, domeniul.ro pe ... (vezi toată discuția)
Nume de domeniu - marcã Înregistratã la osim BogdanSM BogdanSM Buna ziua, [b]Doresc sa va expun urmatoarea problema:[/b] Am inregistrat recent un nume de domeniu pe TLD-ul .NET. Domeniul nu contine un brand anume, ci ... (vezi toată discuția)