Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... intoarcerea la servici din concediu de ingrijire copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

intoarcerea la servici din concediu de ingrijire copil

Buna ziua,

Am doi bebelusi gemeni nascuti pe data de 07.04.2011. Momentan sunt in concediu de ingrijire copil deoarece am optat pentru perioada de 2 ani. Data la care trebuie sa ma intorc la servici este 08.04.2013? Va intreb pentru ca am citit o lege, nu am inteles exact ce spunea, dar prevedea ceva de genu ca si celalalt parinte este obligat sa isi ia o luna de concediu de ingrijire copil si in acest caz mama trebuie sa se intoarca la servici cu o luna mai repede decat data la care copilul implineste 2 ani. Lamuriti-ma va rog.
1. Prevederea prin care si celalalt parinte este obligat sa intre cel putin o luna in CCC este valabila numai in cazul nasterilor incepand cu data de 1 martie 2012.

2. - Dvs primiti indemnizatie pentru CCC inclusiv pentru ziua in care copiii implinesc 2 ani.
- Incepand cu ziua urmatoare (08.04.2013) inceteaza plata indemnizatiei si trebuie sa reluati activitatea.
Multumesc.