Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... investire cu formula executorie
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

investire cu formula executorie

Am castigat in cadrul unui proces de iesire din indiviziune o sulta. Pentru a porni executarea silita trebuie sa investesc cu formula executorie hotararea care a devenit definitiva prin nerecurare ?
Adresati cererere catre instanta care a pronuntat hotararea sa dispuna investirea cu formula executorie a hotararii
Ulterior contactati executor judecatores responsabil domiciliului debitorului dvs pentru a desfasura procedura de executare silita a acestuia
~ Conținut șters la cerere ~
avluca a scris:

Inainte de a investi hotararea cu fomula executorie , trebuie sa o investiti cu formula definitiva si irevocabila.

Nu prea sunteti avocat. Art. 269 si 376 Cod procedura civila.

@ magdalena111 - Da, pentru a fi executata, hotararea trebuie investita in prealabil cu formula executorie.
Cabinet Individual de Avocat Georgescu Dan Mihai, Avocat
~ Conținut șters la cerere ~
In primul rand se investesc si hotararile doar definitive, nu trebuie sa fie definitive si irevocabile. In al doilea rand, stampila cu definitiva si irevocabila nu exista. Exista o parafa (stampila e rotunda in viziunea mea, parafa e dreptunghiulara) prin care se legalizeaza o hotarare si alaturi se trece o mentiune scrisa de mana care poate fi "definitiva", definitiva si irevocabila", dupa caz. Investirea cu formula definitiva si irevocabila nu exista nici in teorie si nici in practica. Investirea e o operatie, definitiva si irevocabila e o caracterisitca. Devine prea complicat?