Forum Discuţii juridice Executare silită Investire cu formulã executorie
Discuție deschisă în Executare silită

Investire cu formulã executorie

Buna ziua, imi poate explica cineva ce inseamna investire cu formulă executorie daca o persoana e in proces civil cu o banca? Va multumesc
Potrivit art. 269 alin. 1 din Codul de procedură civilă, hotărârile judecătoreşti vor fi
investite cu formula executorie, dacă legea nu prevede altfel. Formula executorie are următorul cuprins:
„Noi, Preşedintele României”
(Aici urmează cuprinsul hotărârii).
„Dăm împuternicire şi ordonăm organelor de executare sa pună în executare prezenta
hotărâre. Ordonăm agenÑilor forÑei publice sa acorde concursul la executarea acestei hotărâri, iar
procurorilor sa stăruie pentru ducerea ei la îndeplinire, în condiÑiile legii. Spre credinÑa, prezenta
(hotărâre) s-a semnat de... (Urmează semnătura preşedintelui şi a grefierului).

Hotărârea judecătorească sau alt titlu se execută numai dacă este investită cu formulă
executorie prevăzută de art. 269 alin. 1, afară de încheierile executorii, de hotărârile executorii provizoriu şi de alte hotărâri sau înscrisuri prevăzute de lege, care se execută fără formula executorie (art. 374 alin. 1 Cod procedură civilă).

In cazul dvs, executarea contractului de credit bancar nu necesita investirea cu formula executorie, fiind direct titlu executoriu conform legii.

Daca dvs castigati un eventual dosar impotriva bancii, atunci investirea va fi facuta de executorul judecatoresc pe care dvs il veti angaja pt a pune in executare hotararea definitiva pe care o aveti.