Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Realizarea unui contract
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Realizarea unui contract

Buna ziua,

Un individ a realizat design-ul unei pagini de internet dezvoltate de mine, mai exact acesta a realizat doar imaginile ce apar pe acest website. Individul (un amic) mi-a livrat imaginile si a fost platit.

Deoarece acum doresc sa creez un PFA care are la baza acest website, as dori sa realizez un contract cu acest individ in care, pe cat posibil, sa apara mentionate toate imaginile create de acesta si faptul ca isi asuma raspunderea ca nu incalca niciun drept de autor, ca sunt creatii proprii si ca transmite proprietatea intelectuala al acestora, mie. (Nu am 100% incredere in individ ca toate creatiile sunt ale lui, proprii, si ca nu au fost copiate din alte parti. Nu as vrea sa am probleme pe viitor)

Cum ar trebui sa arate un astfel de contract intre cele doua parti? Ce ar trebui sa contina, cum ar trebui structurat? Eu sunt afon in astfel de aspecte legale, asa ca daca ati putea macar sa ma indreptati in directia buna, probabil catre un contract tip sau ceva ce l-as putea modifica, ar fi mai mult decat exceptional. Sau, in linii mari sa-mi explicati cum sta treaba.
Pentru redactarea acestui tip de contract este de preferat sa luati legatura cu un specialist in drept. Eu as cuprinde in textul contractului si declaratia prestatorului cu privire la autenticitatea lucrarii executate.