Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... partaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

partaj

buna ziua !
intentionez sa incep o actiune de partaj si am nevoie de ajutor de specialitate pentru care multumesc anticipat!
in anul 2003 am achizitionat un apartament in modul urmator: 50%proveniti din vanzarea unui imobil al fostei soacre iar restiul prin credit , sotul platitor si eu coplatitor!
La momentul acestei tranzactii eram casaoriti oficial.Pe contractul de vanzare cumparare suntem trecuti amandoi !
intrebare : cand voi deschide actiunea de partaj , cota de 50%va reveni in mod automat mamei , aceasta putand dovedi ca a vandut un imobil?

va multumesc!
Din pacate nu e asa.
Legea prezuma o contributei egala a sotilor la dobandirea bunurilor in timpul casatoriei.
Dvs trebuie sa rasturnati aceasta prezumtie, prin probele pe care le veti administra.
Nu este simplu, mai ales ca partea adversa va sustine faptul ca jumatate din respectivul bun este al sau.
Parerea mea este sa consultati un avocat, si mai mult sa fiti asistata de respectivul avocat pe parcursul procesului.
Aveti de ales intre a cere in prima faza 50 % din apartament si sa va asteptati ca fostul sot sa ceara o cota majorata dovedind o contributie mai mare, sau sa cereti de la inceput o cota mai mica dupa cum ati contribuit.
De preferat e sa va intelegi cu fostul sot si sa partajati amiabil, sa va dea sulta dupa cum ati contribuit sau v-ati inteles