Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj

daca am platit o rata impreuna cu sotia mea timp de 20 de luni, trebuie la partaj sa-i dau jumatate din ele?de ce ? ea nu a stat impreuna in acelasi imobil? de ce ????????nu vad logica ? imi puteti explica si mie cineva?in contractul de vanzare cumparare ipotecar ea apare doar cu drept de sotie nu si ca participant(codebitor)!cred ca esteb cinstit sa-i achit doar avansul!multumesc din inima pentru un eventual raspuns
cu deosebita stima si respect
NYNY
NYNYSOR, utilizator
cum pot eu demonstra ca am achitat eu 75% din valoarea ratelor si ca ea nu a participat mai cu nimic la ele?
Nu conteaza, este un bun comun dobandit in timpul casatoriei! Ramane ca instanta sa aprecieze exact ceea ce probati si sa se pronunte in cunostinta!
NYNYSOR a scris:

cum pot eu demonstra ca am achitat eu 75% din valoarea ratelor si ca ea nu a participat mai cu nimic la ele?

Cu inscrisuri, completat si cu martori.
Demonstrati ca ati avut venituri mult mai mari decat sotia si ca contributia dumneavoastra a fost astfel mult mai mare decat a sotiei.
Prezumtia este de 50%-50%, dar aceasta prezumtie poate sa fie rasturnata.
cum pot eu demonstra ca am achitat eu 75% din valoarea ratelor si ca ea nu a participat mai cu nimic la ele?

Orice mijloc de proba va ajuta in acest sens (martori , inscrisuri , prezumtii)
2007_rozi a scris:

NYNYSOR a scris:

cum pot eu demonstra ca am achitat eu 75% din valoarea ratelor si ca ea nu a participat mai cu nimic la ele?

Cu inscrisuri, completat si cu martori.
Demonstrati ca ati avut venituri mult mai mari decat sotia si ca contributia dumneavoastra a fost astfel mult mai mare decat a sotiei.
Prezumtia este de 50%-50%, dar aceasta prezumtie poate sa fie rasturnata.

=D>EXACT!
Instanta de judecata va stabili atribuirea imobilului catre una dintre parti cu un drept de sulta pentru cealalta parte!