avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 681 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj

daca am platit o rata impreuna cu sotia mea timp de 20 de luni, trebuie la partaj sa-i dau jumatate din ele?de ce ? ea nu a stat impreuna in acelasi imobil? de ce ????????nu vad logica ? imi puteti explica si mie cineva?in contractul de vanzare cumparare ipotecar ea apare doar cu drept de sotie nu si ca participant(codebitor)!cred ca esteb cinstit sa-i achit doar avansul!multumesc din inima pentru un eventual raspuns
cu deosebita stima si respect
NYNY
Ultima modificare: Duminică, 30 August 2009
NYNYSOR, utilizator
Cel mai recent răspuns: Corina Capotã , Avocat 15:23, 30 August 2009
cum pot eu demonstra ca am achitat eu 75% din valoarea ratelor si ca ea nu a participat mai cu nimic la ele?
Nu conteaza, este un bun comun dobandit in timpul casatoriei! Ramane ca instanta sa aprecieze exact ceea ce probati si sa se pronunte in cunostinta!
NYNYSOR a scris:

cum pot eu demonstra ca am achitat eu 75% din valoarea ratelor si ca ea nu a participat mai cu nimic la ele?


Cu inscrisuri, completat si cu martori.
Demonstrati ca ati avut venituri mult mai mari decat sotia si ca contributia dumneavoastra a fost astfel mult mai mare decat a sotiei.
Prezumtia este de 50%-50%, dar aceasta prezumtie poate sa fie rasturnata.
cum pot eu demonstra ca am achitat eu 75% din valoarea ratelor si ca ea nu a participat mai cu nimic la ele?


Orice mijloc de proba va ajuta in acest sens (martori , inscrisuri , prezumtii)
2007_rozi a scris:

NYNYSOR a scris:

cum pot eu demonstra ca am achitat eu 75% din valoarea ratelor si ca ea nu a participat mai cu nimic la ele?


Cu inscrisuri, completat si cu martori.
Demonstrati ca ati avut venituri mult mai mari decat sotia si ca contributia dumneavoastra a fost astfel mult mai mare decat a sotiei.
Prezumtia este de 50%-50%, dar aceasta prezumtie poate sa fie rasturnata.

=D>EXACT!
Instanta de judecata va stabili atribuirea imobilului catre una dintre parti cu un drept de sulta pentru cealalta parte!

Alte discuții în legătură

Partaj in urma divortului Mihaill Mihaill Sunt divortat din anul 2001.Conform hotaririi judecatoresti definitive si irevocabile urma sa efectuam partajarea bunurilor pe cale amiabila,aceeasta ... (vezi toată discuția)
Partaj sorif sorif As dori sa stiu cum se imparte legal un apartament, dupa divort, in conditiile in care eu am si copilul in ingrijire, care este procentul din valoarea lui care ... (vezi toată discuția)
Nelamurire legata de partaj ariadna661 ariadna661 Buna ziua. Va scriu in speranta ca ma puteti lamuri asupra unor aspecte legate de partaj. Parintii mei au divortat acum un an dar nu s-a facut inca ... (vezi toată discuția)