Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Tigari - ce cantitate se pot trimite prin colet in ...
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Tigari - ce cantitate se pot trimite prin colet in strainatate?

Am o intrebare:am mai multi prieteni plecati in strainatate si majoritatea ma roaga sa le trimit tigari din Romania...am inteles ca la o singura pers pe luna pot trimite 40pachete...dar daca vreau sa trimit la mai multi prieteni in aceeasi luna cate 40 la fiecare nam sa probleme cu legea ????
Astept rasp mersi mult
Nu stiu de unde ati inteles ca puteti trimite 40 de pachete, reglementarea este pentru cei care intra in tara cu tigari:
[ link extern ]

Daca vreti sa expediati mai mult de 50 de tigari intr-un colet (nu zambiti, asta scrie in Regulamentul (CEE) nr. 1186/2009 al Consiliului din 16 noiembrie 2009 de instituire a unui regim comunitar de scutiri de taxe vamale) trebuie sa platiti taxe vamale.
[ link extern ]