Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... IARNA IN CONSTRUCTII
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

IARNA IN CONSTRUCTII

BUNA ZIUA,

LUCREZ INTR-O FIRMA DE CONSTRUCTII CARE IN PERIOADA IERNII NU ARE ACTIVITATE. VA ROG SA-MI SPUNETI IN AFARA SOMAJULUI TEHNIC DACA EXISTA SI ALTA ALTERNATIVA IN CARE ANGAJATORUL NU PLATESTE SALARIILE ANGAJATILOR (IN AFARA CONCEDIERII COLECTIVE)
SI NICI TIMPUL REDUS DE MUNCA.
MULTUMESC
Buna ziua,

o solutie ar putea sa fie contractele de munca pe perioada determinata.

Avocat Constantin Boncu
1. Fata de subiectul postat , c.i.m. nu este o solutie nici daca se incheie pe durata determinata.

2. O solutie ar fi acordarea de CFP-uri , cu acordul salariatilor.
contract de munca pe perioda nedeterminata si concediu fara plata , asa se practica si sunteti disponibili oricand firma are lucrari.
Chiar nu se citeste mesajul initial ? .. nu este vorba despre incheierea unui c.i.m. ..