Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... abuz relatii de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

abuz relatii de munca

Ce se poate face in cazul obligarii angajatilor la 10,5 ore de munca pe zi,de luni pana vineri ,si sambata..tot obligatoriu..la 8,5 ore?? Mentionez ca metode de obligare: intimidari..amenintari...si transportul la si de la firma pus dupa acelasi program de 10 ore.Firma este in afara localitatii ,iar daca indraznesti sa pleci dupa 8,5 ore de munca(pauza trebuind recuperata) nu ai cu ce..trebuind sa te descurci pe cont propriu sa te intorci acasa in oras!! Va rog un raspuns!! Situatia a depasit orice limita...si nici macar nu suntem platiti pentru acele ore suplimentare!!
Aveti contract individual de munca ?
Daca da, in cuprinsul acelui contract trebuie sa fie inserat timpul de munca..
Faceti sesizare la ITM ... Sa vina sa ii verifice!
Programul de lucru trecut in contract este de 8 ore..!Multumesc voi apela la itm cu tot riscul..pentru ca sesizarea trebuie semnata, nu poate fi anonima..!!Si desi itm are obligatia pastrarii confidentialitatii..un risc tot exista..la cata coruptie exista..!! Mersi..asa voi face..situatia asta nu mai poate continua...!!
Daca trimiteti sesizare anonima , nu vi se va lua in calcul ..... exista si cadrul legal pentru a vi se clasa sesizarea trimisa anonima ... si inca ceva, nu toti functionarii de la ITM sunt corupti ...