Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Termen redactare decizie pronuntata de instanta de ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Termen redactare decizie pronuntata de instanta de recurs

In cat timp se redacteaza o decizie de recurs?Care este procedura de ridicare a deiziei?
se va motiva si redacta in cel mult 30 zile de la pronuntare. o puteti ridica de la instanta de recurs, ori de la instanta de fond dupa intoarcerea dosarului, cand puteti definitiva si investi(daca a ramas definitiva solutia instantei de fond)
Art. 264 C.pr. civ.
Motivarea hotararii se va face in termen de cel mult 30 de zile de la pronuntare.

Decizia de la recurs nu se comunica, ci va trebui s-o ridicati singur, in baza unei cereri de mana, iar daca o vreti definitiva si irevocabila platiti o taxa de timbru de 2 lei si un timbru judiciar de 0,15.
Daca mai doriti si investirea cu titlu executoriu, mentionati in cerere acest lucru, si mai platiti o taxa de timbru de 4 lei.
Teoretic hotararile civile se redacteaza in termen de 30 de zile de la pronuntare, insa in practica acest termen se depaseste in cele mai multe cazuri.
Dupa expirarea acestui termen, aveti posiibilitatea sa formulati o cerere de urgentare a redactarii hotararii pronuntate.
Dupa redactare dosarul se restituie instantei de fond ( prima instanta).
Pentru eliberarea unei copii a deciziei pronuntate de instanta de recurs aveti nevoie de :
-cerere adresata presedintelui instantei,
-taxa de timbru de 1.00 lei si timbru jud. de 0,15 lei pentru fiecare pagina a hotararii.
Daca doriti si legalizarea deciziei- taxa de timbru de 2.00 lei si timbru jud. de 0,15 lei.
Daca pe langa legalizare mai doriti si investirea cu formula executorie, mai aveti de achitat inca o taxa de timbru de 4.00 lei si un timbru jud. de 0,15 lei.
multumesc mult