Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale registrul actionarilor
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

registrul actionarilor

Detinatorii a 5% din actiunile unei societati comerciale privatizate prin MEBO au dreptul de a solicita consiliului de administratie acces la registrul actionarilor?
Nu este o obligatie legala a societatii pe actiuni de a va prezenta aceste registre(spre deosebire de SRL unde registrul asociatilor poate fi pus la dispozitia oricarui asociat sau oricarui creditor), ca atare ramane la latitudinea sau bunavointa acestui consiliu de a va pune la dispozitie acest registru.