Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale S.C. cu asociat unic
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

S.C. cu asociat unic

asociatul unic al unei societati comerciale poate fi si administrator (denumit prin decizia administratorului unic si inregistrata mentiunea la Registrul Comertului) si director general, prin inregistrarea contractului de munca la ITM ?
ART. 196^1 Legea 31/1990
(3) Asociatul unic poate avea calitatea de salariat al societatii cu raspundere limitata al carui asociat unic este.
Incheiati un contract de munca pe care il inregistrati la ITM.
Functia poate fi Administrator sau Director General.
In acest sens, noua ocupatie de administrator societate comerciala – cod 241939 - a fost introdusa prin Ordinul comun al Ministerului Muncii si al Institutului National de Statistica nr. 170/179 din 2008 pentru completarea Clasificarii ocupatiilor din Romania.
Marcel Mihalache, Avocat
Da, poate fi.
Va multumesc mult,
Insa nu cred ca am mentionat urmatorul aspect:
Societatea comerciala exista, in anul 2009 a fost incadrat ca director general prin contract de munca la ITM, iar in anul 2010 a fost denumit si administrator al societatii. Deci asociatul unic este in paralel administrator (Registrul Comertului) si director general (contract de munca ITM)
Este OK?
Si pana in 2010 cand a fost numit administrator, cine figura de la infiintare si pana atunci ca administrator, in actul constitutiv?
Oricum, functia de administrator si cu cea de director general nu sunt incompatibile, daca asta vreti sa stiti.
Chiar sunt asimilate in unele cazuri.
Un salariat, pana cand asociatul unic a luat decizia de a deveni si administrator