Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

buna ziua
Sunt Daniela P.am un copil de 5 ani , in data de 1 august 2012, am bagat actiunea de divort. De la acea data am locuit cu copilul la parintii mei, iar pe data de 29 noiembrie 2012, la prima infatisare, (fiind si sotul de acord cu divortul) s-a incheiat.
M -ar interesa daca mai primesc alocatia din urma daca pana acum alocatia venea pe cardul de salarii al sotului si din luna iulie pana in prezent nu am primit nici un ban din alocatie de la el.
De la cine sa-i primiti din urma? Trebuie sa vb cu fostul sot sa va dea suma adunata din urma, daca nu vrea, va trebui sa il dati in judecata.
Pentru viitor, trebuie sa mergeti cu hotararea de divort prin care domiciliul copilului a fost stabilit la dvs sa depuneti cerere sa se schimbe beneficiarul alocatiei.

M -ar interesa de cand primesc pensia alimentara pentru copil? din data de cand am bagat actiunea de divort sau de cand s-a terminat divortul?
gi-jane2, moderator
In legatura cu pensia, va scrie pe hotarare.
Faceți distincție între alocație și pensie. Sunt lucruri diferite.

Alocație o are copilul de la naștere (e datoria D-voastră să anunțați autoritățile unde să fie virată).

La pensie aveți dreptul de la data introducerii cererii de divorț (de regulă). Deci citiți ce scrie în dispozitivul hotărârii (cât este pensia și cum vi se va plăti).