avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 664 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... adeverinta somaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

adeverinta somaj

salutare. am un salariat care a muncit la firma mea pana in 2007, iar dupa a muncit la alta firma. aceasta l-a dat in somaj acum o saptamana.
adeverinta care se cere la depunerea dosarului pt somaj (anexa nr 26 la norme) trebuie completata de toti angajatorii. eu stiam ca trebuie completata, dar nu si acel tabel in care se cer contributiile platite - acesta se completeaza de ultimul angajator (daca s-a muncit ultimele 12 luni). am dreptate sau nu?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:00, 4 Februarie 2009
Somerii beneficiaza de somaj daca au cotizat la fondul de somaj cel putin 12 luni din ultimele 24 de luni premergatoare inregistrarii cererii.De asemenea, in functie de stagiul de cotizare se acorda perioada de timp in care beneficiaza de somaj.Normal ar fi ca perioadele respective sa fie inscrise in carnetul de munca sau adeverinta de vechime.
Ultima modificare: Miercuri, 4 Februarie 2009
adriana.ivascu, utilizator
merci oricum, dar alta era intrebarea. tabelul din adeverinta trebuie completat si de mine ca penultim si antepenultim angajator? ca sa nu stau cu lunile prin arhiva sa caut ordinele de plata din 2003-2004 (cele cu contributiile de somaj).
Ultima modificare: Miercuri, 4 Februarie 2009
Vioreld, utilizator
Vioreld a scris:

merci oricum, dar alta era intrebarea. tabelul din adeverinta trebuie completat si de mine ca penultim si antepenultim angajator? ca sa nu stau cu lunile prin arhiva sa caut ordinele de plata din 2003-2004 (cele cu contributiile de somaj).


Da.
Vioreld a scris:

merci oricum, dar alta era intrebarea. tabelul din adeverinta trebuie completat si de mine ca penultim si antepenultim angajator? ca sa nu stau cu lunile prin arhiva sa caut ordinele de plata din 2003-2004 (cele cu contributiile de somaj).


Intr-adevar, acel tabel trebuie completat si de dvs in calitate de fost angajator daca in calculul celor 12 luni intra si perioada lucrata la dvs.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Somaj dana codreanu dana codreanu Buna ziua. Va rog, daca se poate sa ma lamuriti si pe mine in legatura cu procedura prin care se poate lua indemnizatia de somer pentru un caz concret. Sotul ... (vezi toată discuția)
Conditie lilicrin lilicrin De ce mi s-a spus ca trebuie sa aiba ultimile 12 luni lucrate fara intrerupere pentru a beneficia de somaj nu mai este valabil art. 34 cf caruia \\"1) ... (vezi toată discuția)
indemnizatia de somaj vioricaloredana vioricaloredana buna ziua am si eu o intrbare.daca pe ultimele patru luni nu au fost platite datoriile catre stat pot beneficia de indemnizatia de somaj.lucrez la aceasta ... (vezi toată discuția)