Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... adeverinta somaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

adeverinta somaj

salutare. am un salariat care a muncit la firma mea pana in 2007, iar dupa a muncit la alta firma. aceasta l-a dat in somaj acum o saptamana.
adeverinta care se cere la depunerea dosarului pt somaj (anexa nr 26 la norme) trebuie completata de toti angajatorii. eu stiam ca trebuie completata, dar nu si acel tabel in care se cer contributiile platite - acesta se completeaza de ultimul angajator (daca s-a muncit ultimele 12 luni). am dreptate sau nu?
Somerii beneficiaza de somaj daca au cotizat la fondul de somaj cel putin 12 luni din ultimele 24 de luni premergatoare inregistrarii cererii.De asemenea, in functie de stagiul de cotizare se acorda perioada de timp in care beneficiaza de somaj.Normal ar fi ca perioadele respective sa fie inscrise in carnetul de munca sau adeverinta de vechime.
adriana.ivascu, utilizator
merci oricum, dar alta era intrebarea. tabelul din adeverinta trebuie completat si de mine ca penultim si antepenultim angajator? ca sa nu stau cu lunile prin arhiva sa caut ordinele de plata din 2003-2004 (cele cu contributiile de somaj).
Vioreld, utilizator
Vioreld a scris:

merci oricum, dar alta era intrebarea. tabelul din adeverinta trebuie completat si de mine ca penultim si antepenultim angajator? ca sa nu stau cu lunile prin arhiva sa caut ordinele de plata din 2003-2004 (cele cu contributiile de somaj).

Da.
Vioreld a scris:

merci oricum, dar alta era intrebarea. tabelul din adeverinta trebuie completat si de mine ca penultim si antepenultim angajator? ca sa nu stau cu lunile prin arhiva sa caut ordinele de plata din 2003-2004 (cele cu contributiile de somaj).

Intr-adevar, acel tabel trebuie completat si de dvs in calitate de fost angajator daca in calculul celor 12 luni intra si perioada lucrata la dvs.